wernisaż

VII edycja Tyskiego Banku Kultury
„naTYCHmiastowo”
wystawa fotografii Marty Nowakowicz-Jankowiak
Wystawa „naTYCHmiastowo” jest elementem projektu Marty Nowakowicz-Jankowiak realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach VII edycji Tyskiego Banku Kultury. Zwieńczeniem projektu jest album fotograficzny wydany pod tym samym tytułem.

Tematem wystawy są Tychy – miasto urodzenia i życia Marty Nowakowicz-Jankowiak, przestrzeń przez nią uwielbiana, eksplorowana i utrwalana na filmie światłoczułym. Prezentowane zdjęcia ukazują obiekty dobrze znane jak i te, co do których lokalizacji trzeba się mocno zastanowić. Autorka oprócz klasycznego ujmowania rzeczywistości eksperymentuje, przetwarza i nieustannie bawi się fotografią.
Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do wykorzystywanej przez Martę techniki fotograficznej i tematyki prac. Fotografia natychmiastowa ma w sobie pierwotność i magię. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy zaprezentowano światu pierwszy aparat błyskawiczny oraz film zawierający w sobie całą ciemnię fotograficzną. Zdjęcie było wywoływane i utrwalane w minutę po zrobieniu. Współczesna fotografia natychmiastowa działa na analogicznych zasadach, zdjęcie wywołuje się i utrwala na naszych oczach. Fotografie są unikatowe ponieważ powstają tylko w jednym egzemplarzu. Nie ma tu filtrów fotograficznych, nie da się skorygować zdjęć. Mają swój niepowtarzalny klimat oraz analogową prawdę.


Marta „Instaksiara” Nowakowicz-Jankowiak – urodziła się, mieszka i pracuje w Tychach. Jest absolwentką Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Prawa Pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest również specjalistką do spraw kadr i płac. Obecnie pracuje jako biegła sądowa do spraw wynagrodzeń. Fotografia natychmiastowa jest jej wielką pasją, która skłoniła ją do podjęcia nauki w Szkole Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Marta jest również ambasadorką marki Instax Polska.

Wystawę można odwiedzać do 31 grudnia.

Współorganizatorem wystawy jest Tichauer Art Gallery.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach