koncert

XXXII Tyskie Wieczory Kolędowe
„My tu przyszli po kolendzie”
Zapraszamy na wyjątkowy koncert kolęd z góralskim pazurem. Usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Kapelki Góralskiej „Beskidek” pod dyrekcją Ilony Stolarek.

Ilona Stolarek od 2005 roku pełni funkcję instruktora Kapeli „Beskidek”. Jej indywidualna działalność twórcza zawiera się w autorskim doborze repertuaru uwzględniającego najwartościowsze aspekty muzyki ludowej. Przekłada się to na oryginalność programów artystycznych opracowywanych dla kapeli „Beskidek”. Autentyczna pasja prowadzącej zespół wpływa na rozbudzanie pozytywnych emocji i wiedzy wśród młodych ludzi wobec tradycji ludowego muzykowania. O poziomie i umiejętnościach, które kapela osiągnęła pod kierunkiem Ilony Stolarek świadczy wiele spektakularnych sukcesów. Kapela „Beskidek” reprezentuje także Bielsko-Białą podczas ważnych wydarzeń. Ilona Stolarek wraz zespołem bierze udział w wielu wydarzeniach muzycznych, kulturalnych, społecznych na terenie miasta, regionu, województwa oraz o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Na przestrzeni tych lat Kapela „Beskidek” zapisała się na trwałe w działalności Domu Kultury „Włókniarzy”, uczestnicząc w życiu artystycznym i kulturalnym. Współpracuje z misją katolicką w Norymberdze, Polonią Węgierską jako przedstawiciele Polski. Kapela „Beskidek” brała udział w dorocznym Święcie Polonii w Budapeszcie w czerwcu 2019 roku. Kapela udziela się również społecznie, koncertując charytatywnie w domach pomocy społecznej, w domach dziecka oraz innych instytucjach.

Od 2015r. Kapela „Beskidek” dzieli się na grupę starszą – Kapelę „Beskidek” oraz młodszą – Kapelę Mały „Beskidek” . W 2018 r. Ilona Stolarek wzięła udział w I edycji Programu Mikroprojektów dla Beskidzkiego obszaru Kulturowego z projektem pod tytułem : „Niech nom dudy zagrajom”. Dzięki projektowi dzieci grające w kapeli „Beskidek” zaczęły uczyć się gry na dudach żywieckich z utytułowanymi muzykami i wytwórcami instrumentów. Umiejętność gry na dudach żywieckich oraz sposób ich wytwarzania znalazły się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2018 roku. Owoce tej współpracy pojawiły się już tego samego roku w postaci osiągnięć na szlaku prestiżowych festiwali w kraju: w Kazimierzu Dolnym oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Podsumowaniem wieloletniej pracy dydaktycznej i animatorskiej Ilony Stolarek jest wydanie płyty kapeli „Beskidek” – „My tu przyszli po kolendzie”, będącej również zwieńczeniem jubileuszu 20-lecia istnienia zespołu (w ramach otrzymanego Stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021).

Skład zespołu:
Antonina Romanowska – I skrzypce, wokal
Dominika Orawczak
– skrzypce, wokal
Monika Bień – skrzypce,
wokal
Anna Harat – skrzypce, wokal

Marcin Seredyniecki
– kontrabas
Antoś Bury – skrzypce
sekund, wokal
Tomasz Makuch
– skrzypce, wokal
Łucja Szczypka
– instrumenty pasterskie:
piszczałka sześciootworowa
, piszczała jednootworowa, okaryna, dudy żywieckie
Filip Drożdż
– instrumenty pasterskie:
dwojnica,
piszczałka sześciootworowa, piszczała wielkopostna, dudy żywieckie
Helena Szczypka – wokal,
kontrabas, ptaszki
Monika Szczypka – wokal,
skrzypce, ptaszki
Jan Szczypka – skrzypce,
wokal
Zosia Heczko – wokal,
skrzypce, ptaszki
Ilona Stolarek – altówka

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach