koncert

„Muzyka klasyczna na cztery ręce”
Agnieszka i Piotr Kopińscy – fortepian
Agnieszka i Piotr Kopińscy zagrają na placu K.K. Baczyńskiego na plenerowym fortepianie, który na stałe zagości w Tychach.

Agnieszka Kopińska ukończyła studia magisterskie na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. J. Stompla i A. Maksimowa, zaś w zakresie kameralistyki w klasie prof. U. Musialskiej i K. Słobodnik. Doktorat w dyscyplinie instrumentalistyki uzyskała na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Czynnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem m.in. prof. Kum Sing Lee (Katowice i Duszniki), Z. Śliwińskiego (Duszniki), J. Perry’ego (Katowice), E. Kolodin (Hinterzarten) i M. Szwajger-Kułakowskiej (Poznań). Od 2006 jest zatrudniona na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, obecnie na stanowisku adiunkta. W przeszłości (2004-–2007) współpracowała także z Akademią Muzyczną w Katowicach. Dr Agnieszka Kopińska jest trzykrotną laureatką Konkursu o Stypendia Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1992, 1993, 1996).
Prowadzi działalność koncertową solistyczną oraz kameralną w Polsce i za granicą, na swoim koncie ma także występy solo z orkiestrami filharmonii w Katowicach i Jeleniej Górze. Od 1996 koncertuje w duecie fortepianowym z mężem –Piotrem Kopińskim –w Polsce i za granicą (U.S.A., Francja, Niemcy). Współpracowała z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz wielokrotnie brała udział w koncertach oraz nagraniach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ponadto dr Agnieszka Kopińska nagrała komplet dzieł Witolda Lutosławskiego na fortepian solo (wraz z półgodzinną „Sonatą” z 1935 r.) oraz wszystkich kompozycji na fortepian w składzie kameralnym, a także – z solistką Ewą Biegas – cyklu pieśni „Chantefleurs et chantefables” Lutosławskiego w opracowaniu na sopran i fortepian Eugeniusza Knapika. Szczególnym obszarem jej zainteresowań jest wykonawstwo muzyki współczesnej.
Agnieszka Kopińska odnosi sukcesy także na polu pedagogicznym. Jej uczeń Michał Fugiel otrzymał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Konkursie Pianistycznym dla uczniów szkół muzycznych II st. w Bielsku-Białej.
Wraz z Piotrem Kopińskim prowadziła masterclass dla studentów Central Washington University w USA.

Piotr Kopiński jest pianistą i absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach i Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom z wyróżnieniem). Jest dwukrotnym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1991, 1993) oraz rządu francuskiego (1994–1995 i 2002–2003), a także Comité du A. Roussel (1995–1996). W roku 2007 obronił pracę doktorską w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako solista i kameralista, a także etatowy pianista NOSPR, występował w niemal wszystkich krajach Europy, Libanie i USA.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach