koncert

Koncerty Magdaleńskie
„Muzyka dawna i improwizacje”
recital organowy Juliana Gembalskiego
Julian Gembalski – mistrz improwizacji i sztuki organowej w recitalu pełnym głębi i refleksji wystąpi w ramach cyklu Koncerty Magdaleńskie!

Recital organowy w wykonaniu profesora Juliana Gembalskiego to nie tylko spotkanie z mistrzowską techniką, lecz także z muzyczną wyobraźnią, która łączy przeszłość z teraźniejszością. Ten wybitny artysta, kompozytor i naukowiec od lat wyznacza kierunki rozwoju polskiej sztuki organowej, a jego koncerty są wyjątkową okazją do doświadczenia muzyki jako duchowego i artystycznego przeżycia.

Julian Gembalski – absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie ukończył klasę organów prof. Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii – kontynuował edukację w Belgii i Francji u tak znakomitych mistrzów, jak Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis czy Jean Saint-Arroman. Koncertował niemal w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, a jego bogaty dorobek obejmuje ponad 50 płyt CD i około 120 rejestracji organów dla polskich rozgłośni radiowych.

Jego działalność to nie tylko koncerty – to także praca dydaktyczna, naukowa i konserwatorska. Profesor Gembalski to autor licznych publikacji z zakresu historii organów, improwizacji i praktyki wykonawczej. W swoim dorobku kompozytorskim posiada utwory organowe, kameralne i wokalne. Jako twórca i wizjoner, zainicjował powstanie Muzeum Organów Śląskich i Archiwum Organologicznego w Katowicach.

W programie recitalu znalazły się utwory o wyjątkowym znaczeniu historycznym i osobistym. Usłyszymy m.in. XVI-wieczną Toccatę in F z krakowskiej tabulatury, Canzonę Gabrielliego z Tabulatury oliwskiej oraz dwie niedokończone kompozycje J.S. Bacha – Fantazję C-dur BWV 573 i Fantazję i fugę c-moll BWV 562 – uzupełnione autorskimi improwizacjami. Program dopełnią własne utwory Gembalskiego: Elegia i Chorał – pamięci Jana Dudy oraz finałowa Improwizacja, będąca żywym świadectwem jego nieprzeciętnych zdolności twórczych i artystycznej odwagi.

Ten recital to nie tylko pokaz mistrzostwa, ale też głęboka, osobista opowieść – o muzyce jako przestrzeni pamięci, refleksji i nieustającego poszukiwania.

W programie:

Anonim (XVI w.) – Toccata in F (z Z. Jachimecki, Tabulatura organowa biblioteki klasztoru św. Ducha w Krakowie z r. 1548)
A. Gabrielli – Canzona (z Tabulatury oliwskiej)
J.S. Bach – Fantazja C-dur (niedokończona), BWV 573, z improwizacją
J. Gembalski – Elegia i Chorał – pamięci Jana Dudy
J.S. Bach – Fantazja i fuga c-moll (niedokończona), BWV 562, z improwizacją
J. Gembalski – Improwizacja na temat zadany

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach