Goście Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego opowiedzą o kilku wspólnie zrealizowanych wystawach i książkach, opartych na dokumentalnych projektach fotograficznych. Przybliżą metody pracy nad zdjęciami, ale prawdziwym tematem spotkania będzie to, co z fotografiami dzieje się później. W centrum znajdą się strategie projektowe i kuratorskie pozwalające przełożyć wyjściowe fotograficzne opowieści na nowy, samodzielny format – książkę lub ekspozycję.
Posłuchamy o doświadczeniach z pracą redakcyjną, edycyjną, kuratorską i aranżacją przestrzeni, o specyficznych możliwościach narracyjnych – bardzo różnych dla wystaw i publikacji. Poznamy kulisy pracy nad książkami „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (uznana za fotograficzną publikację roku 2020 podczas Fotofestiwalu w Łodzi), „Wiesław Rakowski. Fotografie 1924-1939” i „Zeszytem Ćwiczeń z historii polski vol. 1” dokumentującym przygotowania do patriotycznego spektaklu plenerowego, realizowanego przez wolontariuszy w Murowanej Goślinie.
Wstęp jest wolny, udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe, których rozpoczęcie zostanie we wrześniu ogłoszone na stronie ttf.tychy.pl i facebookowym profilu TTF-u.
Prowadzenie:
Anna Pilawska-Sita – urodzona w Poznaniu w 1989 roku architektka. Absolwentka architektury na UAP w Poznaniu, członkini SARP. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Projektuje wystawy. Pracowała m.in. w Latz+Partner – biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghia – pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya – organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; czy Studio ADS w Poznaniu. Do 2021 roku współtworzyła Studio KPS.ARCHI. Za dyplomowy projekt adaptacji terenów prowadzących do Nowego Zoo w Poznaniu otrzymała w 2016 roku nagrodę główną w konkursie im. Marii Dokowicz. Wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Autorka projektów wystaw m.in. „Archiwum Zoologiczne” – prezentującej fotograficzne archiwa muzeum przyrodniczego w Poznaniu; wystaw interpretujących dziedzictwo realizowanych w Bramie Poznania – „Sceny Nieistotne” (2018), „Zwierzęta Cybiny” (2019) czy „Miasto (re)konstruowane” (2020), ekspozycji w Galerii Miejskiej Arsenał – „The Real World” (Martin Parr i Rimaldas Vikšraitis, 2017) czy „The Restoration Will” (Mayumi Suzuki 2018).
Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości. Autor książki „Củ Chi Tunnels Restoration Report”, w której wspólnie z Anną Pilawską-Sita analizują proces narastania mitów i legend wokół sieci partyzanckich tuneli w Wietnamie. W tym roku wydał zina „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”. Kurator książki i wystaw stanowiących opracowanie międzywojennego archiwum zoologicznych zdjęć z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Kuratorował lub organizował wystawy m.in. Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa. Współzałożyciel fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu wydawnictwo i galerię fotografii. Jeden z kuratorów programu talentów 6×6 World Press Photo.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Więcej informacji o Tyskim Towarzystwie Fotograficznym na stronie ttf.tychy.pl.
Link do wydarzenia: