performance

XIII Tyski Festiwal Performance / Reprodukcje Rekonstrukcje
Marta Zgierska i Jerzy Norkowski
Duet artystów swój performance, zbudowany na temacie przewodnim festiwalu (Reprodukcje Rekonstrukcje), zaprezentuje drugiego dnia XIII edycji Tyskiego Festiwalu Performance.

Marta Zgierska (Lublin, 1987)
Artystka wizualna. Ukończyła fotografię na PWSFTviT w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Grzegorza Przyborka), magister filologii polskiej oraz magister komunikacji społecznej i dziennikarstwa (UMCS w Lublinie). Obecnie doktorantka SDNHiS UMCS w pracowni Roberta Kuśmirowskiego. W swojej praktyce artystycznej i badaniach teoretycznych porusza tematykę traumy, doświadczeń liminalnych i związanych z nimi napięć. Pracuje z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań. Obecnie zgłębia temat wycofania, poszukując sposobu na opisanie alternatywnych wrażliwości w kontekście nadmiaru bodźców i rosnącego wyczerpania społeczeństwa. Jej debiutancki cykl Post zdobył prestiżową nagrodę Prix HSBC pour la Photographie w Paryżu (2016). Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród i autorka międzynarodowych wystaw. Nominowana do Foam Paul Huf Award (2018, 2021) i DZ BANK Art Collection Fellowship (2019). W 2019 roku otrzymała tytuł Artysty Roku na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii DongGang w Korei Południowej. Reprezentowana przez Gowen Contemporary w Genewie. Redaktorka naczelna Magazynu Postmedium. W 2023 roku zakwalifikowana do programu Ars Electronica Founding Lab.

Jerzy Norkowski (Lublin, 1991)
Performer, autor instalacji intermedialnych, organizator wystaw oddolnych i pozainstytucjonalnych. Uzyskał dyplom magistra na WA UMCS w Pracowni Rysunku i Intermediów, Jana Gryki w 2018 roku, obecnie przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem Roberta Kuśmirowskiego. W latach 2016-2018 Prezes Fundacji Towot Squat. W swoich działaniach łączy techniki audiowizualne i sztukę performance. Współpracował z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry, Galerią Labirynt, Galerią Białą, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Stowarzyszeniem Artystycznym Pracownia Otwarta w Lublinie, ACK „Chatka Żaka” w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lubinie, Fundacją Piękno Panie oraz Fundacją PKO Banku Polskiego.

Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.
Wydarzenie organizowane jest ze środków miasta Tychy

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach