mapping

Śląsk wspólna sprawa
Mapping na 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego
Zapraszamy na multimedialny pokaz przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, ukazujące historię powstań śląskich.

2 maja 2021 roku przypadła 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich. Ogólnopolska premiera odbyła się 25 kwietnia 2021 o godzinie 20:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Jest to multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, w postaci wielkoformatowej animacji komputerowej 2D z elementami 3D opowiadające o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane są nowe, ale nie jest to łatwy proces. Ślązacy w trzech powstaniach walczyli o przyłączenie do II Rzeczpospolitej. III Powstanie Śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony jak i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych.

Wydarzenie jest organizowane w ramach miejskich obchodów 102. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i zostanie zaprezentowane na elewacji Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach. Producentem widowiska jest Biuro Programu “Niepodległa”. Jego realizacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem widowiska jest Instytut Śląski.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące