koncert

„Letnie impresje”
Katarzyna Rzeszutek – fortepian, Grażyna Jursza – flet
Fortepian na co dzień będzie do dyspozycji nie tylko dla zawodowców, ale także wszystkich zainteresowanych muzyką, również amatorów i początkujących. By poznać możliwości fortepianu plenerowego zapraszamy na cykl koncertów wybitnych pianistów.

Grażyna Jursza – absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
w Katowicach w kasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H.M.Góreckiego. Jako solistka występowała z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Kameralną „Camerata Impuls”, z którą dokonała nagrań utworów Fryderyka Wielkiego, Edwarda Bogusławskiego, Thomasa Fortmanna, Maxa Sterna. Od 1994r. współtworzy zespół Todo Art Trio, z którym otrzymała III nagrodę
na I Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz dwukrotnie stypendium Internationale Sommerakademie für Kammermusik Niedersachsen. Wraz z zespołem nagrała płytę „TODO ART TRIO – współcześnie”. Dokonała prawykonań utworów Andrzeja Dziadka, Ryszarda Gabrysia, Benedykta Konowalskiego, Grzegorza Duchnowskiego, Hafdis Bjarnadóttir. Od 2012r. flecistka Kwintetu Instrumentów Dętych „Quintesencja”. Od 1991 roku nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej.

Katarzyna Rzeszutek – pianistka, kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne na mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów i pianistów, m.in. Dominique Merlet, Ryszarda Baksta, Krystiana Zimermana, Lee Kum Singa oraz Rudolfa Buchbindera. Jako pianista -kameralista rozwijała swoje umiejętności na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach prowadzonych przez Jerzego Kotyczkę, Arkadiusza Krupę, Rannveig Braga – Post, Gerharda Kahrego, Mariusza Kwietnia, Ewę Podleś, Piotra Lempę, Zdzisława Madeja, Vladimira Kuzmenkę, Marka Rzepkę. Swoje pierwsze doświadczenia we współpracy ze śpiewakami zdobywała u boku Maestro Andrzeja Hiolskiego, podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu im. J.Hofmanna w Nałęczowie. W listopadzie 2014 i grudniu 2016 r. w ramach „Per academiam ad astra” w Krakowie miała zaszczyt akompaniować podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Mariusza Kwietnia. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki im. K.Szymanowskiego w Zakopanem. Jest także laureatką XXII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na Stypendia Artystyczne im. F.Chopina w Warszawie oraz Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic za Osiągnięcia Kulturalne. W polu jej szczególnych zainteresowań znajduje się muzyka wokalna i nurt wykonawstwa muzyki dawnej. W latach 2009 – 2012 była członkiem zespołu Ensemble de la cour, nad którym kierownictwo artystyczne sprawował Arkadiusz Krupa. Występuje jako kameralistka z wieloma wybitnymi artystami. Towarzyszy wielokrotnie śpiewakom w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych, otrzymując także nagrody i wyróżnienia za akompaniament. Koncertowała w Anglii, Francji, Szwajcarii, Japonii, Niemczech, Włoszech, Ukrainie i Słowacji. Dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą (BBC, Hessischer Rundfunk, Polskie Radio). We wrześniu 2014 roku wygrała konkurs na stanowisko akompaniatora na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. W grudniu 2016 roku ukazała się jej płyta „We mgłach” pieśniami Karola Szymanowskiego, zarejestrowanymi w Radio Polskim Katowice i nagranymi wspólnie z tenorem Rafałem Majznerem dla wydawnictwa DUX.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach