spektakl

Produkcja własna
Henryk Sienkiewicz
„Latarnik”
reż. Alina Moś
Zapraszamy wszystkie grupy zorganizowane na spektakl „Latarnik", który został zrealizowany na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza.

„Latarnik” Henryka Sienkiewicza nie jest wyłącznie historią zmęczonego życiem staruszka, który po latach emigracji znajduje pracę w latarni morskiej i wraca pamięcią do tułaczki po całym świecie oraz młodości w ukochanej Polsce. To opowieść o samotności, tęsknocie i miłości, ale też o tęsknocie za samotnością i tęsknocie za miłością.

Adaptacja noweli „Latarnik” powstała z dużym szacunkiem do Henryka Sienkiewicza i stworzonych przez niego postaci, acz rozwija niektóre wątki, o których autor zaledwie napomyka. Wyzwaniem – adaptacyjnym, jak i inscenizacyjnym – było niewątpliwie udramatyzowanie historii, w której bohater spędza tak dużo czasu w samotności. Okazuje się jednak, że sam Sienkiewicz podsuwa rozwiązania, stawiając na drodze latarnika Skawińskiego osoby i zwierzęta, które na scenie stają się adresatami jego wspomnień.

Spektakl „Latarnik” jest jak jeden z marynistycznych obrazów, który pozwala odbiorcy usłyszeć szum fal i poczuć powiew bryzy na twarzy. Ogromna w tym zasługa scenografii, która w sposób tyleż sugestywny, co oniryczny nadaje scenie Teatru Małego nadmorskiego charakteru. Podobnie jak muzyka i ruch sceniczny, które jeszcze głębiej wprowadzają widza w świat latarnika.

To, na czym zależy twórcom szczególnie, to odrzucenie postrzegania „Latarnika” przez pryzmat spisu lektur szkolnych. W rzeczywistości jest to bowiem opowieść adresowana do dużo szerszego grona widzów.

Alina Moś, reżyserka spektaklu

OBSADA
Lech Mackiewicz (Teatr Miejski w Gliwicach)
Anna Białoń (Teatr Mały w Tychach)
Tomasz Lipiński (Teatr Bagatela w Krakowie)/ Paweł Drzewiecki ( Teatr Mały w Tychach)

TWÓRCY
reżyseria, adaptacja: Alina Moś
kostiumy i scenografia: Natalia Kołodziej
muzyka: Dominik Strycharski
ruch sceniczny: Bartosz Bandura
produkcja: Małgorzata Polko

BILETY
15 zł / spektakl
20 zł / spektakl + lekcja teatralna (prowadzenie: Paweł Drzewiecki)

UWAGA! Lekcja teatralna wprowadzająca w tematykę spektaklu odbędzie się o godz. 10.15.

Kontakt w sprawie rezerwacji biletów dla grup zorganizowanych z Anną Białoń: anna.bialon@teatrmaly.tychy.pl, tel.: 32 780 32 02

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach