koncert

Jubileusz 25-lecia Parafii pw. św. Franciszka i św. Klary w Tychach
Orkiestra Kameralna Beskid SoundProject
3 października w ramach świętowania jubileuszu parafii, zapraszamy na koncert Orkiestry Kameralnej Beskid SoundProject pod batutą Sebastiana Niemczyckiego.

To zdecydowanie będzie bardzo muzyczny wieczór, podczas którego usłyszymy nie jeden styl muzyczny! W programie znalazły się bowiem m.in. Missa Fratrum Minorum (Msza Braci Mniejszych, tzw. Msza franciszkańska), czyli połączenie oratorium z muzyczną formą Missy (premiera w 2018 roku w Bazylice franciszkanów w Rychwałdzie), utwór „Magnificat” złożony z antyfon Maryjnych a także z psalmu w przekładzie Franciszka Karpińskiego (premiera w 2019 roku w Bazylice franciszkanów w Rychwałdzie), a także premierowe wykonanie utworu „Poemat o św. Klarze”, który został napisany specjalnie na jubileusz naszej Parafii. Podzielony na trzy części koncert będzie również zawierał w sobie opowiadania o historii powstania każdego z utworów, które będą jednocześnie świadectwem obecności życia franciszkańskiego w twórczości autora.

Orkiestra Kameralna Beskid SoundProject

Początki założenia zespołu sięgają 2016 roku, kiedy to z inicjatywy grupy muzyków-przyjaciół założono wpierw mały zespół muzyczny wraz z chórem młodzieżowym. Był to wówczas pierwszy zespół na Żywiecczyźnie, który w swoim składzie gromadził jednocześnie sekcję smyczkową, dętą, zespół rytmiczny, kilkunastoosobowy chór i solistów. Grupa liczyła ponad 30 osób, a zadebiutowała w styczniu 2017 roku tworząc pierwszą edycję „Niecodziennych Koncertów Kolęd” – festiwalu kolędowego im. Łukasza Ząbka. W marcu 2018 roku zespół został połączony z Miejską Orkiestrą Kameralną Miasta Żywiec – od tego momentu występował już tylko jako grupa instrumentalna, koncertując w takim składzie do marca 2019 roku. W tym samym roku, po rozwiązaniu współpracy między zespołami, a także powrotu do pierwotnej obsady wykonawczej zespołu, grupa zaczęła występować pod oficjalną nazwą: Orkiestra Beskid SoundProject – koncertując jako osobna jednostka. Przez ten czas muzycy koncertowali między innymi w Pogrzebieniu, Żywcu, Bielsku-Białej, na Słowacji (Czadca), Bytomiu, oraz licznych miejscach województwa śląskiego. Do większych osiągnięć zespołu można zaliczyć chociażby kilka nagród w wojewódzkich konkursach muzycznych, czy występ na „Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej” w Jędrzejowie. Na czele muzyków zrzeszonych z różnych stron południowej Polski stoi Sebastian Niemczycki, który jako założyciel orkiestry, dyryguje nią nieprzerwanie od 2017 roku. Orkiestra liczy 50 osób i w zależności od wykonywanego repertuaru występuje w różnym składzie. W Tychach Orkiestra wystąpiła również w 2019 podczas IV edycji „Niecodziennych Koncertów Kolęd”, a podczas jubileuszu zaprezentuje się wraz z solistami w tradycyjnej obsadzie wykonawczej.

 

Sebastian Niemczycki

Organista, pianista, kompozytor i dyrygent. Absolwent POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa organów dr hab. Witolda Zabornego i dr Barbary Lorenc) Przygodę z muzyką rozpoczął w rodzinnej miejscowości – w Leśnej koło Żywca, gdzie od najmłodszych lat (2008-2016) pełnił funkcję drugiego organisty w parafii św. Michała Archanioła. Koncertuje zarówno w obrębie całego kraju jak i za granicą (chociażby w Czechach, Słowacji czy w Niemczech). Występował między innymi dla Księżnej Marii Krystyny Habsburg, Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka, czy też Prezydenta Tanzanii p. Beniamina Mkapy. Był pierwszym w historii dzieckiem, które dało koncert na organach krakowskiej Bazyliki mariackiej. Jako nastolatek pełnił także funkcję organisty podczas Liturgii celebrowanych przez kard. Franciszka Macharskiego, oraz kard. Polikarpa Pengo. Jest założycielem i dyrygentem orkiestry kameralnej „Beskid SoundProject”, z którą zadebiutował w 2017 roku tworząc cykl o nazwie „Niecodzienne Koncerty Kolęd – Festiwal kolędowy im. Łukasza Ząbka”. W 2019 roku założył Szkołę Interpretacji i Rozumienia Muzyki, w której wraz z innymi pedagogami przekazuje wiedzę dotyczącą wykonywania muzyki w teorii i praktyce. Obecnie jest organistą parafii św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej (Księża Pallotyni). Jest również nauczycielem w Szkole Muzyki Rozrywkowej w Żywcu, Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, a także prowadzi cykliczne audycje radiowe „O muzyce w muzyce” na antenie radia Anioł Beskidów i Radia Widok. W 2020 roku został nominowany do plebiscytu „Osobowość roku 2019” w kategorii „kultura” powiatu żywieckiego.

 

 

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach