Karolina Kuszyk, autorka książki PONIEMIECKIE - spotkanie odwołane
Gościem siódmego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będzie Karolina Kuszyk, autorka książki „Poniemieckie”, wydanej w listopadzie 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

To błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy. Autorka tropi wspomnienia osadników i przesiedleńców, rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń „wychowanych na poniemieckim”, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Czy poniemieckie rzeczy są tylko wdzięcznymi gadżetami? A może obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Karolina Kuszyk

germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Karen Duve, Maxa Frischa, André Kubiczka, Bernharda Schlinka i Antje Rávic Strubel. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach