koncert

Hengelo
Hengelo to projekt, który powstał z połączenia różnorodnych doświadczeń muzyków, a jego styl charakteryzuje się wpływami muzyki lat 80.!

Hengelo to projekt, który powstał z połączenia różnorodnych doświadczeń muzyków, a jego styl charakteryzuje się wpływami muzyki lat 80., współczesnego rocka i szeroko pojętej alternatywy. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów, Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Grupa występowała w kraju i za granicą, m.in. w Holandi i Francjii. Zespół został szybko zauważony oraz doceniony przez odbiorców muzyki rockowej i alternatywej i zyskał pochlebne opinie profesjonalnych krytyków, o czym mogą świadczyć zwycięstwa w takich konkursach i festiwalach, jak: Katofonia Music Outbreak, Zrób Hałas, Koz ALL Music Festival, pszczyńskie Żubrowisko czy projekt Dzielnica Brzmi Dobrze, którego patronem jest Katowice Miasto Muzyki UNESCO. W listopadzie 2016 roku pojawiło się debiutanckie wydawnictwo, zatytułowane „Hungry Eyes”. W ramach popularnego międzynarodowego cyklu Sofar Sounds, zespół zagrał akustyczny koncert w Krakowie, a następnie jego muzyka pojawiła się na antenie radiowej Czwórki, Trójki oraz Antyradia.

W 2017 roku grupa wystąpiła na „Małej scenie” Przystanku Woodstock, a zaledwie rok od wydania debiutanckiej EPki, przy wypełnionej po brzegi widowni Teatru Śląskiego w Katowicach, odbył się koncert z okazji drugich urodzin zespołu, w którym wzięli również udział zaproszeni goście, m.in. Miuosh i Natalia Grosiak. W roku 2018 zespół wystąpił m.in. podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 i pracował nad debiutancką płytą. W 2019 roku grupa Hengelo odbyła ogólnopolską trasę koncertową, jako support zespołu Happysad, a 31 stycznia 2020 roku zespół otrzymał nagrodę „Cegła Muzyczna” przyznawaną przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej, tym samym znalazł się w zaszczytnym gronie artystów, będących największą nadzieją katowickiej muzyki. Do tej pory nagrodę tę otrzymali Artur Rojek i Miuosh. W kwietniu 2022 r. Zespół został zwycięzcą 34 Międzynarodowego przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo w Ostrowie Wielkopolskim. Utwór „Try” z debiutanckiej płyty przez 30 notowań gościł na Turbo Top Antyradia i dotarł do II miejsca na liście.

20 czerwca 2019 r. premierę miał debiutancki album Hengelo – „Try”. Album zawiera 14 utworów wraz z bonusami. Kompozycje w języku polskim i angielskim utrzymane są w stylistyce łączącej rockową tradycję i synth-popowe eksperymenty, często przywodzące na myśl skojarzenia z brzmieniem charakterystycznym dla nowofalowych grup lat 80. W swoich utworach Hengelo przełamuje rockową konwencję i zadziorność, kreując przestrzenie bazujące na oryginalnych brzmieniach gitarowych, wielowarstwowych partiach syntezatorów i unikatowej barwie wokalu. Kilka dni przed premierą debiutanckiego albumu, klip Michała Jagiełły do utworu „Chłód” – jednego z pierwszych promujących nowe wydawnictwo – otrzymał nominację w kategorii Reżyseria w 27. edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. W tegorocznej edycji konkursu brały udział 284 klipy.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Art Music Club Tychy