warsztaty

Wakacje 2024
Gotowi na Igrzyska? Projektujemy czapki frygijskie!
warsztaty dla najmłodszych
Wakacje w pełni, a już od 26 lipca do 11 sierpnia odbędą się w Paryżu Letnie Igrzyska Olimpijskie. Dlatego wśród propozycji letnich warsztatów mamy też coś dla najmłodszych kibiców i sympatyków ruchu olimpijskiego.

Czapki frygijskie to oficjalne maskotki XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznają barwną historię igrzysk olimpijskich oraz najważniejsze idee i zasady, przyświecające ruchowi olimpijskiemu. Następnie, przy pomocy materiałów plastycznych i własnej wyobraźni, zaprojektują i wykonają swoje frygijki, wzorowane na oryginalnej maskotce Igrzysk w Paryżu. A może u kogoś pojawi się pomysł na stworzenie własnej, oryginalnej, maskotki? Wszystko jest możliwe! Wyobraźnia, zmysł plastyczny i dobre chęci, poparte wskazówkami prowadzących, z pewnością przyniosą dobrą zabawę i wspaniałe efekty.

Czapki frygijskie, zwane frygijkami, są ważne dla każdej Francuzki i Francuza – reprezentują francuską tożsamość i ducha tego kraju. Ich symbolika sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, a nazwa pochodzi od starożytnej krainy Frygia, która znajdowała się na terytorium dzisiejszej Turcji. Stożkowate nakrycie głowy z opadającym do przodu szpicem dostawał w Rzymie wyzwolony niewolnik. Frygijkę nosiła też rzymska bogini Roma, której wizerunek zdobił monety. Charakterystyczne czapki można było także zobaczyć na scenie, bo nosiły je postaci występujące w rzymskich przedstawieniach teatralnych. W późniejszych czasach frygijka stała się symbolem wyzwolenia w wielu krajach, a jej wizerunek pojawiał się również na monetach i banknotach.

Tym razem, jako maskotki olimpijskie mają symbolizować rewolucję poprzez sport. Ich misją jest pokazanie światu, że sport może wiele zmienić i że zasługuje na centralną rolę w społeczeństwie. Czerwone czapki frygijskie wystąpią w dwóch wersjach – olimpijskiej i paraolimpijskiej i po raz pierwszy w historii igrzysk logo jest wspólne dla obu zawodów.

To propozycja nie tylko dla najmłodszych – zapraszamy też rodziców i opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi. Ważne: osoby niepełnoletnie zapraszamy w towarzystwie opiekuna.

Zachęcamy również grupy zorganizowane – można zamówić warsztaty we wcześniej wspólnie ustalonym terminie do 31 sierpnia 2024 roku (udział płatny: 150 zł od grupy, maksymalna liczba uczestniczek i uczestników to 30 osób).

 

fot. Włodzimierz Chrzanowski

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach