spektakl

XVI Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
Joanna Szczepkowska
„Goła baba”
monodram Joanny Szczepkowskiej
Monodram, a raczej „monokomedia” napisana Joannę Szczepkowską, grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski i wielu innych krajów.

Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety, rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna, idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem, czy to, z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem?

Wykluczenie nabiera w tym wypadku zupełnie nowego wymiaru. Wykluczenie swojego „ja” poprzez próbę przedstawienia swojej prawdy w dialogu prowadzonym przez jedną aktorkę, która odkrywa przed widzem swoje dwa wcielenia. Każda z tych postaci nie czuje się jednak w pełni zaakceptowana. Pytanie tylko, którą z tych postaci wybierze widz?

Czas trwania: 80 min.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logotypu Ministerstwa i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach