warsztaty

Kulturalna Środa
„Fizyczno-techniczne jaja"
Laboratorium Pana Korka
Co było pierwsze, kura czy jajko? Na warsztatach z Panem Korkiem na pewno się tego dowiecie!

Zapraszamy na warsztaty fizyczne z Panem Korkiem!

Co było pierwsze, kura czy jajko? To odwieczny dylemat filozofów i naukowców. Traktując sprawę dosłownie, odpowiedź na to pytanie byłaby prosta – jajko. Gady (stworzenia jajorodne) były pierwsze niż kura domowa. Archeopteryksy, czyli pierwsze ptaki, pojawiły się na Ziemi około 150 mln lat temu, a gady co najmniej 300 milionów lat tamu. Kura natomiast została udomowiona zaledwie 5 tys. lat temu z dzikiego gatunku kur bankiwa. W Polsce odnaleziono kości kur podczas wykopalisk w Biskupinie.

Pod czujnym okiem Szalonych Naukowców Pana Korka wcielicie się w ciekawskich inżynierów i będziecie przeprowadzać różne eksperymenty na jajkach, zarówno surowych, jak i ugotowanych.
Wykorzystując siłę ścisku dłoni sprawdzimy wytrzymałość skorupek surowych jajek. Podejmiemy także odważną próbę stania na surowych jajach. Zbadamy wpływ różnicy ciśnień na jajko i z chirurgiczną precyzją obierzemy surowe jajko ze skorupki. Ciekawe, jak wysoko takie jajo potrafi się odbić?!
Równia pochyła (tak fizycy nazywają nachyloną drogę) posłuży nam do zbadania budowy jaja. W oparciu o wyniki doświadczeń, opracujemy nieniszczącą metodę rozróżniania jajek ugotowanych i surowych.
W widowiskowy sposób poddamy jajo działaniom sił grawitacji, oporu i wyporu – Isaac Newton, George Stokes i Archimedes z Syrakuz będą z nas dumni.
Czy naukowe podejście do jajka pozwoli nam powtórzyć słynny eksperyment Krzysztofa Kolumba, ale tym razem bez uszkodzenia skorupki?
Do przeprowadzenia eksperymentów na jajach wykorzystamy łatwo dostępne rzeczy (zapałki, butelki, ocet, sól) a także pompę próżniową, ciekły azot czy ploter sferyczny sterowany komputerem.
Za pomocą tego ostatniego urządzenia z iście matematyczną precyzją wykonacie pisanki, które będą waszą naukową pamiątką z warsztatów.

I grupa (6-8 lat) godzina 17.00
II grupa (9-13 lat) godzina 18.30

Obowiązują zapisy, które przyjmujemy od 30 marca od godziny 10.00.
tel. 726 261 375, urbanowice@mck.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Klub Urbanowice MCK