Brawurowa i energetyczna formacja Farben Lehre powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, 6 DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji, jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K. Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. Od 2004 roku Farben Lehre był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie powróciła na polską mapę koncertową.
Żywiołowe koncerty zawsze grane na sto procent, to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra około stu koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. W 2021 roku zespół świętuje swoje 35 urodziny i z tej okazji na wiosnę ukazały się takie wydawnictwa jak: CD „Pieśni XX wieku”, winyl+dvd „Akustycznie” oraz winyl+cd-split „Farben Lehre & Sexbomba”. Zatem kwartet z Mazowsza absolutnie nie zwalnia tempa!
Muzyka Farben Lehre jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Najważniejsze utwory to „Anioły i demony”, „Dobranoc”, „Ferajna”, „Handel”, „Helikoptery”, „Egoiści” „Judasz”, „Ludzie we mgle”, „Matura”, „Nierealne ogniska”, „Spodnie z GS-u”, „Stacja Wolność” czy „Terrorystan”.
Skład zespołu:
Wojtek Wojda – wokal, teksty
Konrad Wojda – gitara, wokal
Filip Grodzicki – gitara basowa
Gerard Klawe – perkusja
Niewielu wokalistów wzięło gościnnie udział na prawie setce płyt. Gutek sprawdził się u boku hip-hopowców, rockmenów, punkowców. Większość osób interesujących się muzyką rozpoznaje charakterystyczny głos Gutka nawet w zupełnie nieoczekiwanych projektach. Piotr GUTEK Gutkowski – najbardziej kojarzony jako frontman Indios Bravos, nigdy nie zamykał się w jednej muzycznej formule. W 2021 roku w końcu objawił światu swój solowy projekt, do którego współtworzenia zaprosił Dawida Mańkowskiego (gitara, klawisze), Tomka Mańkowskiego (perkusja, elektronika) i Janka Koźlińskiego (gitara basowa, klawisze). W takim składzie, jako zespół GUTEK, nagrali debiutancką płytę pt. „Stan rzeczy”. Wydawnictwo ukazało się nakładem Mystic Production/ Manufaktura Legenda i dotarło do czołówki w rankingu OLIS. Pierwszy klip z sześciu promujących płytę (do utworu „Co noc”) osiągnął już ponad 2 mln wyświetleń. Zespół ruszył w Polskę w trasę koncertową, pojawił się na dwóch edycjach Punky Reggae live (2018 i 2019) i zagrał na kilku prestiżowych festiwalach muzycznych. Jednak nigdy nie zapominał o miejscach pomijanych przez wielu artystów. „Nieważne czy pod sceną jest dziesięć tysięcy osób czy pięćdziesiąt, zawsze chcę dać ludziom, którzy przyszli na spotkanie z naszą muzyką więcej niż jest na płycie. Zawsze jesteśmy zaangażowani w koncert w stu procentach” – mówi Gutek, zapraszając na kolejne występy
Skład zespołu:
Piotr Gutkowski – wokal, teksty
Dawid Mańkowski – gitara, wokal
Janek Koźliński – gitara basowa
Tomek Mańkowski – perkusja
Zespół Skankan to bez wątpienia polska legenda sceny ska. Powstali w Sosnowcu w 1993 r. Choć działają od blisko trzech dekad, to wciąż są młodzi duchem i składem. Grają mieszankę ska, rock&rolla i punka. Na początku lat 90-tych tworzyli polską scenę ska. Żywiołowa muzyka, mocna sekcja dęta przyciągały rzesze nowych fanów w Polsce i Europie. Efektem tego był udział Skankana w wielu projektach wydawniczych w postaci licznych składanek. Ostatnią z nich jest np. „SKAsety.PL vol.1”. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że zespół Skankan w 1995 r. otwierał swoim występem I Przystanek Woodstock w Czymanowie. W styczniu 2022 światło dzienne ujrzała najnowsza płyta, zatytułowana „Bourbon, Whiskey, Gin”.
Skład zespołu:
Szczepan Łach – wokal
Mariusz Binkiewicz – gitara
Gaweł Kowalik – gitara
Michał Jednaki – gitara basowa
Maciej Nawrocki – perkusja
Jarosław Kamiński – saksofon
Kamil Kowalczyk – saksofon, wokal
Damian Jurak – puzon
Link do wydarzenia: