performance

XI Tyski Festiwal Performance – edycja totalne milczenie
Ewa Świdzińska
sekcja mistrz
Artystka swój performance, zbudowany na temacie przewodnim festiwalu (totalne milczenie), zaprezentuje drugiego dnia XI edycji Tyskiego Festiwalu Performance.

Ewa Świdzińska – urodzona w Milanówku w 1958 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Od początku lat 90. zajmuje się sztuką performance oraz fotografią i instalacją. Prowadzi autorskie warsztaty interdyscyplinarne. Mieszka w Warszawie.

Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performance, m.in. w Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim, EPAF w Lublinie, w projekcie Polska Sztuka Akcji we Francji: Besançon-Lyon-Bourogne, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii, RIAP w Quebec City i Regina (Kanada), Tardis International w Ipswich w Anglii, Perfidia Perfearance w Galerii XX1 w Warszawie, w działaniach w przestrzeni otwartej, np. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Ritual w Pedvale na Łotwie, a także w projektach poświęconych sztuce kobiet, np. Kobieta o Kobiecie w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, Performance-esse w Toruniu, Dzień Kobiet w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Dokumentacje działań artystki, zdjęcia i recenzje były publikowane  m.in. w „Magazynie Sztuki”, „Art&Business”, „Dekadzie Literackiej”, „Newsweeku”, „Obiegu”, „Szumie”, „Formacie”, „Exicie”, „Arteonie”, „Spam.art.pl” oraz w książkach: „Sztuka Kobiet” pod red. Jolanty Ciesielskiej i Agaty Smalcerz (wyd. Galeria Bielska BWA 2000); Krzysztof Jurecki „W poszukiwaniu sensu fotografii” (wyd. Galeria Wozownia, Toruń 2008); Izabela Kowalczyk „Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi… Sztuka i feminizm w Polsce” (wyd. Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań 2010). „Kiwi z PL. Opowieści performerów” pod red. Marty Ostajewskiej (wyd. Wydział Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski 2019). Artystka uczestniczyła w programie Jana Świdzińskiego i Pawła Kamińskiego z cyklu „Alfabet polskiego performance” emitowanym w TVP Kultura. Jurorka programu – emitowanego na antenie TVP – „Dolina Kreatywna” (w dziedzinie Teatr).

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach