wernisaż

„Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą”
instalacja Jerzego Michała Murawskiego
Tematem listopadowej wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK będzie instalacja – scenografia „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą” autorstwa Jerzego Michała Murawskiego.

„Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą”, który prowadzę już od ponad 10-ciu lat, powstał między innymi z fascynacji dziełem Leonardo da Vinci, jak i samym tematem „Ostatniej Wieczerzy”, z którym zmagało się setki artystów na przestrzeni wieków. Zamrożony, unoszący się w kosmosie, obraz „Ostatniej Wieczerzy” jest ponadczasowy i nieśmiertelny. Umieszczając stół z apostołami i Chrystusem w różnorodnej przestrzeni, podkreślającej kontrast pomiędzy tą wielką ikoną chrześcijaństwa i ludzkości a realiami współczesnego świata, zadaję pytanie o prawdziwą potrzebę wartości duchowych człowieka. Człowieka pośród zgiełku codzienności, zwykłych czynności i w poszukiwaniu chleba powszedniego.

Absurdalny kontrast z otoczeniem ma podkreślać nierzeczywistość i cudowność oraz „nadprzyrodzoną” zjawiskowość „Ostatniej Wieczerzy” w obecnym, pełnym nędzy duchowej, zmaterializowanym świecie. Dla mnie, jako artysty, najbardziej liczy się „cud” tworzenia. „Ostatnia Wieczerza” jest dla mnie źródłem nieustających inspiracji, wielkim wyzwaniem i zmaganie się z nią, nadawanie jej moralnych sensów oraz określonego kształtu artystycznego, jest dla mnie wyrazem dialogu, który prowadzę z otaczającym mnie światem.”
– Jerzy Michał Murawski.

Wystawa potrwa od 19.11.2021 do 10.12.2021.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Galeria Sztuki OBOK