festyn

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Postaw na nogi!
Przybądź do nas na rolkach, hulajnodze, rowerze, na piechotę... Czekają na Ciebie wielorakie warsztaty, pokazy, wystawy oraz specjalny upominek dla uczestników parady.

Miejski Park Solidarności (plac pod „Żyrafą”) od godz. 14:00 zapełni się atrakcjami. Wszystko to w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku przypada w dniach 16-22 września. Jest to inicjatywa, której głównym celem jest zachęcenie wszystkich do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Chodzi głównie o wybieranie ekologicznych środków transportu. Również Tychy postanowiły włączyć się do akcji.

Harmonogram wydarzenia 14:00 – 19:00
14:00 otwarcie i powitanie uczestników III Partnerskiego Rajdu Rowerowego Tychy-Bieruń oraz rowerowe show
15:00 spotkanie z gościem specjalnym, mistrzem olimpijskim – Dawidem Tomalą, złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w chodzie na 50 km oraz rozgrzewka
15:30 parada z udziałem animatorów, bębniarzy z grupy Batalá Polska oraz mieszkańców miasta. Przybądźcie do nas pieszo, na rowerze, rolkach, hulajnodze lub innych ekologicznych środkach transportu, a otrzymacie ciekawy upominek! Pochód w paradzie to niezapomniane przeżycie, pełne dobrych emocji, zabawy i radości!

Ponadto:

 • pokazy tańca (Internationaler Bund Polska, Tyskie Szpilki, Taneczny Klub Sportowy Mohito)
 • pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów
 • trening nordic walking
 • trening chodu sportowego z mistrzem Dawidem Tomalą
 • warsztaty kulinarne, artystyczne, sportowe, trash-art
 • animacje dla dzieci
 • wystawa retro-rowerów (kolekcja Wojciecha Mszycy)
 • miasteczko rowerowe i rowerowa akademia
 • turniej skata
 • konkursowe biegi dla dzieci
 • „Galeria na szelkach” – wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza w tyskim trolejbusie (Miejska Galeria Sztuki Obok)

Postaw na ruch!
Dla tych, którzy lubią aktywne formy spędzania wolnego przygotowaliśmy trening nordic walking z instruktorami na terenie Parku Północnego, a także biegi dla dzieci z nagrodami. W programie znalazły się również pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów. Wspólnie z drużynami Falcons i Polonia rozgrzejemy się w sportowym duchu. Zapraszamy także do strefy EKO, gdzie czekają na Was warsztaty i animacje!

Postaw na tyskie NGO!
Podczas imprezy w Parku Miejskim Solidarności stawiamy także na tyskie NGO! Tyskie organizacje pozarządowe zaprezentują swoją działalność, a wśród nich m.in. Internationaler Bund Polska, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, Polski Związek Niewidomych, Abstynencki Klub Żeglarski „Paprocany”, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Fundacja Rozwoju i Integracji „Multiintegra”, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Klub Sportowy Falcons, Tyskie Szpilki, Polski Klub Ekologiczny i inne. Tyskie NGO przeprowadzą m.in. warsztaty kulinarne, artystyczne, sportowe, wszelkiego rodzaju pokazy, konkursy i animacje dla rodzin.

Postaw na środowisko!
Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Sport i wszelkie jego formy, stawiają na nogi małych i dużych. By jednak cieszyć się dobrą formą i nienaganną tężyzną fizyczną, konieczne staje się także zadbanie o czyste powietrze i środowisko wolne od zanieczyszczeń. Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza warsztaty trash-art, podczas których wspólnie z uczestnikami stworzymy prawdziwe dzieła sztuki, wykorzystując surowce pochodzące z recyklingu Elektrycznych Śmieci. Będziemy bawić, jednocześnie ucząc, zaś w zabawę sprytnie wpleciemy wątki odpowiedniego postępowania z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak: baterie czy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.

Śmieciarka z imPETem Mobilny Punkt Edukacji Ekologicznej
Na Placu pod Żyrafą stanie także niecodzienna śmieciarka: w jej wnętrzu nie znajdują się odpady – a wystawa multimedialna pokazująca, że odpady to wartościowe surowce! Dodatkowo dla najmłodszych zamontowana jest na górze śmieciarki zjeżdżalnia oraz gry zręcznościowe sprawdzające wiedzę na temat segregacji odpadów.

Challenge rowerowe, czyli po pomoc dla chorych dzieci poprzez sport

Podczas imprezy pojawią się także Iron Guys, których przedstawiciel Dawid Gruszczyk opowiada o ich działalności:

„Naszym ostatnim zadaniem było jeżdżenie 24h tandemem po Tychach. Efekty naszej pracy można znaleźć pod linkiem. Tą akcje chcemy dedykować fundacji cancer FIGHTERS, która zbiera na sprzęt onkologiczny dla dzieci chorych na raka”.

Impreza towarzysząca:

III Partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń
PROGRAM:
11:30 – Zbiórka uczestników rajdu w Parku Miejskim. Wyjazd obok Urzędu Miasta Tychy al. Niepodległości
12:00 – START rajdu przy Urzędzie Miasta Tychy
12:40 – Półmetek Rynek w Bieruniu (poczęstunek dla uczestników)
13:20 – START z Rynku w Bieruniu do Tychów
14:00 – META rajdu w Parku Miejskim w Tychach
Honorowy Patronat rajdu: Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, Prezydent Miasta Tychy – Andrzej Dziuba oraz Burmistrz Miasta Bierunia – Krystian Grzesica

UWAGA: Podczas pikniku Urząd Miasta Tychy zapewni możliwość szczepienia się przeciwko Covid-19, a także punkt spisu powszechnego.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Tychy przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach