spektakl

XVI Tyski Festiwal Monodramu MoTyF / NURT KONKURSOWY
Jelena Koczyna, Olga Bergholc, Lidia Ginzburg
„Dystrofia”
monodram Faustyny Baran
„Dystrofia” to kolejna propozycja teatru jednego aktora realizowana w ramach XVI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF.

„Wojna już jest, teraz bliżej. Nie da się jej już ignorować i spychać do informacyjnego szumu. Głód też jest. Jest już coraz bliżej. Na razie ma niewyraźne kontury, dopiero zalęgł się w pleśniejącym zbożu zalegającym ukraińskie silosy. Czuć go w palonych łanach dojrzałej pszenicy, której nie można eksportować, mimo, że to podstawa wyżywienia tych, którym przyszło urodzić się w krajach globalnego południa… Co dalej? Pusty wzrok, opuchnięte ciała, a potem już tylko statystyki idące w setki, miliony… Wojna z perspektywy kobiety to przede wszystkim głód. Dla niej, dla żony, dla matki zamkniętej w najstraszniejszym oblężeniu. Wojna to rosnąca pustka, nicość, która zabiera wszystko, nawet miłość. Najpierw do zwierząt, potem do innych ludzi i własnej rodziny. Zmusza do odzierania z kolejnych złudzeń człowieczeństwa. Głód w monodramie staje się codziennością, zjawiskiem, które zaczyna być oswajane, organizowane, racjonowane, przydzielane i wypierane. Głód jednak nie daje się kontrolować. Powolnie i metodycznie pokonuje każdego, zmienia ludzi w prymitywne bestie. W tym odrażającym świecie bohaterka i jej dziecko przetrwają jako nieliczni. Jednocześnie trudno powiedzieć czy ocaleją.”

Teatralną materią w spektaklu jest ciasto na chleb. Aktorka za pomocą chleba opowiada głód.

Scenariusz: Anna Maśka
Na motywach tekstów: Jeleny Koczyny, Olgi Bergholc, Lidii Ginzburg ze zbioru Oblężone oraz tekstów z książki Leningrad Anny Reid
Reżyseria: Anna Maśka
Scenografia: Anna Maśka
Muzyka: Anna Maśka

*** Spektakl zaprezentujemy na Scenie Kameralnej w Pasażu Kultury Andromeda. Wstęp wolny – wejściówki do odbioru w kasie Teatru. Przedstawienie bierze udział w konkursie XVI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF.

Festiwal „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach