wystawa

Okno na kulturę
Bartosz Hadryś
„Duży format”
malarstwo olejne
„W dziełach Bartosza Hadrysia, jak rzadko we współczesnej plastyce, odnajdujemy nie tylko solidny warsztat malarski, ale całe bogactwo znaczeń i kodów, dających szerokie możliwości interpretacyjne jego kompozycji.” – prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz

Bartosz Hadryś (ur.1977) – w Tychach się urodził, pracuje i tworzy (uprawia malarstwo i rysunek).

Przy tworzeniu abstrakcyjnych form w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Abstrakcje te, to prawdziwa rzeźba kolorów i form, które prowokują do refleksji i zapraszają do odkrywania nowych perspektyw. Każdorazowo odsyłają widza do spójnego świata, stworzonego przez artystę, charakterystycznego dla jego twórczości. Oprócz tych form pojawiają się obrazy „na pograniczu”, w których artysta wrzuca człowiecze figury, jakoby próbujące wejść do tego „innego” świata, zawsze będące na krawędzi, gdzieś na granicy.

Istotne dla zrozumienia twórczości artysty są portrety. Pozorny spokój postaci zakłóca odczuwalny mrok, cień i niepokój, który dominuje dzieło. Artysta zazwyczaj nie tytułuje obrazów, aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy.
Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa i rysunku. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą, miedzy innymi w Niemczech i Szwajcarii, są także stale prezentowane na wystawach krajowych.

Na co dzień Bartosz Hadryś szlifuje swój warsztat i tworzy w pracowni malarskiej, znajdującej się w Śląskich Zakładach Sztuki w Tychach. Przestrzeń ta zrzesza artystów, dając im przestrzeń nie tylko do pracy ale i spotkań, wymiany doświadczeń oraz interakcji z innymi artystami. To z jego inicjatywy i współpracy innych tyskich artystów powstała w tym miejscu Galeria na Wolności, miejsce dla artystów z całej Polski, którzy na Śląsku mogą zaprezentować swoją twórczość.

Współpracuje z największymi domami Aukcyjnymi Dessa i Rempex oraz galeriami sztuki, miedzy innymi ArtZONE Studio, Dagma Art., 3U10 – Galeria Sztuki Inwestycyjnej.
Prace artysty można podziwiać w wyżej wymienionych galeriach oraz na ekspozycji stałej, która znajduje się w biurowcu firmy ANMAR w Tychach przy ul. Strefowej 22 oraz pracowni malarskiej mieszczącej się w Śląskich Zakładach Sztuki – Galerii na Wolności przy Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 3.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach