koncert

XVIII Śląska Jesień Gitarowa
Duo Flamenco
Michał Czachowski – gitara flamenco, Anna Mendak – taniec
Ekspresyjny taniec i wirtuozeria gitary flamenco w wykonaniu najlepszych artystów tego gatunku w Polsce stanowić będzie zapowiedź XVIII edycji Śląskiej Jesieni Gitarowej. Zapraszamy do Gemini Park Tychy w dniu 1 października o godz. 16.00.

Flamenco jest najpopularniejszą i najbardziej lubianą muzyką etniczną na świecie. Powstała w Andaluzji – regionie południowej Hiszpanii, w którym przez setki lat przewijały się kultury różnych nacji. Każda cywilizacja posiadała własne zwyczaje, muzykę i instrumenty. Po wielu latach, w wyniku wzajemnych wpływów, na początku XIX wieku powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą Flamenco.


ANNA MENDAK
Czołowa tancerka flamenco w Polsce, choreograf, pedagog, tancerka brzucha, psycholog. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła jeszcze jako dziecko w zespole tańca nowoczesnego. Po kilku latach poszukiwań jej prawdziwą pasją okazały się jednak techniki orientalne i cygańskie. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”. Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych Artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”, „Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. Wraz z zespołami wystąpiła na wielu festiwalach tanecznych, gitarowych i folkowych. W roku 2003 otrzymała stypendium w Juan Polvillo Escuela Flamenca w Sewilli. W 2004 roku zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą polską tancerkę flamenco podczas III Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz wygrała nagrodę publiczności. Współpracowała ze słowacko-hiszpańską grupą „Agustito”. Występowała nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii a także na Słowacji, Łotwie i Białorusi.


MICHAŁ CZACHOWSKI

Gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny. Wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cort’s, Gerardo Nóriez i Salva del Real. W 2004 oraz 2005 roku został uznany przez pismo „Gitara i Bas” najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album Indialucia został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka 2006. Założyciel zespołu muzyki flamenco Viva Flamenco oraz międzynarodowego projektu Indialucia. W obu składach nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych oraz współtworzył muzykę do filmów. Jego zespół „Viva Flamenco!”, jest laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się najlepszą formacją tego typu w kraju. Michał Czachowski występował z wieloma znanymi artystami hiszpańskimi, amerykańskimi oraz indyjskimi. Współpracował m. in. z Pepe Habichuela, Jorge Pardo, Leszkiem Możdżerem, Markiem Bałatą, „Blue CaW” i „Kapelą ze Wsi Warszawa”. Wykonywał koncerty m. in. w USA, Kanadzie, Indiach, Meksyku, Singapurze, Omanie, Nigerii, Tajlandii, Turcji, Rosji, Białorusi oraz w prawie wszystkich krajach Europy.

Jesteśmy pasjonatami tej muzyki, która stała się naszym całym życiem. Pragniemy podzielić się naszą pasją z publicznością. Nasze doświadczenie i wszechstronność sprawia, że korzystając tylko ze środków jakimi jest gitara, taniec i rytm potrafimy przekazać wszystko to, co jest we flamenco najważniejsze: prawdziwe emocje, energię i ogromną radość.
Podczas naszych koncertów nie tylko gramy, ale także nawiązujemy werbalny kontakt z widzami przybliżając im także historię i ideę tej muzyki. Ponad godzina wędrówki po stylach, epokach i rytmach słonecznej Hiszpanii.

Organizator Festiwalu: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Współorganizator: Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach
XVIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” 2022 został zorganizowany ze środków miasta Tychy oraz dofinansowany ze środków Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach