koncert

Dora Petković
recital fortepianowy
Ta chorwacka pianistka młodego pokolenia zagra koncert na miejskim fortepianie plenerowym 2 września z okazji nawiązania współpracy z chorwackim miastem partnerskim Karlovac.

Dora Petković urodziła się w 1996 roku w Varazdinie, w Chorwacji. Obecnie studiuje magisterium ze specjalizacją w zakresie gry solowej na fortepianie w Musik-Akademie FHNW Basel pod kierunkiem prof. Filippo Gamba. W 2019 roku ukończyła studia pianistyczne i pedagogikę (program studiów zintegrowanych) na Akademii Muzycznej Uniwersytetu w Zagrzebiu w klasie profesora Srdjana Caldarovicia.

Dora Petković w roku 2010, uczęszczając jeszcze do szkoły  muzycznej w rodzinnym Varazdinie występowała jako solistka z Varazdin Chamber Orchestra na festiwalu Baroque Evenings

Zdobywała liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi główną I nagrodę na Międzynarodowym konkursie „Giovani Musicisti” w Treviso 2011 roku. Uzyskała I miejsce i bezpłatny kurs mistrzowski na Międzynarodowym konkursie Insula w Izola w 2014 roku. Kolejne jej nagrody, to nagroda specjalna na Premio pianistico internazionale „Stefano Marizza” w 2015 roku w Trieście i I nagroda na 3. Concorso musicale Citta di Palmanova w 2015 roku, a także I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków Sonus op. 5 uzyskana w 2019 w Chorwacji oraz II nagroda w internetowym konkursie G-Clef International w 2021.

Dora Petković rok akademicki 2017/2018 spędziła jako studentka programu Erasmus w Conservatorio Arrigo Boito w Parmie, współpracując z prof. Andreą Padovą, gdzie występowała jako solistka z Orchestra Regionale dell’Emilia-Romagna. W 2018 roku jako uczestniczka Międzynarodowych Kursów Pianistycznych w Tel-Hai zdobyła The Marina Bondarenko Memorial Prize za wybitną uczestniczkę Kursów Mistrzowskich. W 2022 zdobyła nagrodę za najlepiej wykonany recital „55. Tribina Darko Lukić”.

Większość swojego czasu poświęca na doskonalenie gry na fortepianie, uczestnicząc w różnego rodzaju międzynarodowych kursach mistrzowskich u wielu znanych pianistów europejskich jak również występując w międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Program koncertu:
F. Chopin – Sonata op.35 no. 2 in b flat minor
A. Scriabin – Poeme op. 32 no. 1
F. Schubert / F. Liszt – Der Müller und der BachGretchen am Spinnrade
F. Chopin – Ballade op. 52 no. 4 in f minor

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach