spektakl

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne / NURT KONKURSOWY
„Do Mołocznej”
reż. Paulina Strzoda
Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews „Głosy kobiet” oraz jeden z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”.

Główne bohaterki: Agata, Ony, Greta i Mejal to kobiety żyjące w społeczności menonickiej, wyznającej radykalny nurt anabaptyzmu – odłam religii protestanckiej. Kobiety żyją w surowych warunkach. Brak dostępu do nowoczesnej technologii i elektryczności. Życie kobiet to opieka nad domem i dziećmi, uprawa roli i hodowla zwierząt. Ważnym aspektem w ich edukacji jest nauka Biblii.

W tej historii Mołoczna zasypia. To nocą budzą się jej demony. Brudne, zaparowane okna, strachy na wróble, słychać stukot a w snach ryby duszą się bez wody. Pewnej nocy słychać alarm i powtarzający się komunikat: Wszyscy mieszkańcy kolonii proszeni są o wstawienie się do odliczenia. Menonitki nie wychodzą, zostają na strychu. Muszą dokonać wyboru. Mają trzy opcje: nie robić nic, walczyć, odejść.

Spektakl porusza wątki religijne i społeczne. To opowieść o relacji, jaka łączy matkę z córką, konfrontującej dwie różne postawy życiowe. O tradycyjnej i nie tradycyjnej roli kobiety w społeczności menonickiej. O systemie, który jest opresyjny.

Scenariusz i reżyseria: Paulina Strzoda
Muzyka: Damian Przygodzki
Choreografia: zespół
Reżyseria światła: Agata Toporek
Video: Piotr Werewka
Konsultacje reżyserskie: Marta Streker
Obsada: Alicja Hudeczek, Karolina Jędrzejko, Patrycja Marszałek, Monika Szydłowiecka
Partnerzy: Scena Supernova, Teatr Odruchu
Czas trwania spektaklu: 50 min.
Autor zdjęcia: Piotr Werewka

Spektakl powstał w ramach dyplomu reżyserskiego na studiach Podyplomowych Reżyseria teatru dzieci i młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w Kasie Teatru Małego od 7 listopada.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach