performance

XII Tyski Festiwal Performance / nowe Nowe Media
Dariusz Fodczuk i Aleksandr* Demianiuk
Artyści swój performance, zbudowany na temacie przewodnim festiwalu (nowe Nowe Media), zaprezentuje drugiego dnia XII edycji Tyskiego Festiwalu Performance.

Dariusz Fodczuk
Urodzony w 1966 w Piszu. Artysta wizualny, performer. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego działania artystyczne odwołują się do poczucia godności i wolności, przybierając często formę krytycznego sprzeciwu wobec kontroli w sztuce, kulturze i jej instytucjach. W realizowanych na przestrzeni lat pracach video i instalacjach zajmuje stanowisko wobec rasizmu i antysemityzmu. W swoich ostatnich działaniach podejmuje często temat pracy rozumianej jako podstawowy element procesu poznawczego. Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych oraz ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Jest adiunktem w Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych na Wydziale Sztuki Mediów, Akademii Sztuki w Szczecinie.

Aleksandr* Demianiuk
urodzon* w 1998 roku. Ukończył* Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu. Absolwent* Wydziału Sztuki Mediów, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz student* Malarstwa oraz Sztuki Mediów i Animacji na tej samej uczelni. Zajmuje się sztuką queerową. Jak sam* mówi: Świat, w którym żyjemy jest pełen nienawiści. Po dwudziestu trzech latach obserwacji otoczenia dochodzę do wniosku, że jedynym ratunkiem dla niego jest queer. Lubi pracować z gotowymi rzeczami, przetwarzając ich znaczenie i formę. Demianiuk swoje inspiracje czerpie z miejsc i sytuacji, w których aktualnie się znajduje. Podlasian* studiując* na zachodzie Polski. Miłośnik* mocnych makijaży, subtelnych gestów oraz białych teł. Jak każdy Koziorożec dość ambitn*, ale nie trzymając* się terminów. PSIAR*.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach