warsztaty

Co z tym VAR-em? Sędzia – cichy bohater meczu
spotkanie dla najmłodszych
Kolejne spotkanie w Tyskiej Galerii Sportu, tym razem skierowane do najmłodszych, to rozmowa z sędziami piłkarskimi szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Nożnej,

Podczas oglądania sportowego wydarzenia oczy widzów są zwrócone zwykle na sportowców. Często nie docenia się roli sędziów, którzy czuwają nad tym, by mecz odbył się zgodnie z przepisami. To od nich zależy, czy gra toczy się uczciwie, a przez to lepiej się ją przeżywa.

Sędziowie piłkarscy mają obecnie do dyspozycji wiele nowych technologii, takich jak VAR (Video Assistant Referee), goal-line technology czy tzw. półautomatyczny spalony. Wciąż zmieniają się przepisy i ich interpretacje. Jak w tym wszystkim mają się odnaleźć kibice i sami sędziowie?

Gościć będziemy Anetę Kowalską i Edytę Mazur, będące sędziami szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, które mogą się już pochwalić prowadzeniem meczów międzypaństwowych. Opowiedzą, jak wygląda praca piłkarskich arbitrów i dlaczego warto zostać sportowym sędzią. Będzie można poznać bardziej i mniej znane przepisy piłki nożnej, zobaczyć jak wygląda profesjonalny sędziowski sprzęt, a być może nawet pokazać komuś żółtą i czerwoną kartkę… Razem z naszymi gościniami obejrzymy sędziowską szatnię na Stadionie Miejskim w Tychach i poznamy szczegóły przygotowania się profesjonalnych arbitrów do prowadzenia meczu.

To spotkanie dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–14 lat.

Aneta Kowalska – sędzia piłkarska szczebla centralnego PZPN, która w trakcie swojej 23-letniej kariery sędziowskiej prowadziła m.in. mecze na poziomie ekstraligi kobiet, finał Pucharu Polski kobiet w 2014 roku, międzynarodowe mecze reprezentacyjne i klubowe, a także mecze charytatywne, m.in. mecz pomiędzy drużyną TVN a zespołem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2017 roku. Była również sędzią techniczną podczas meczu pomiędzy Górnikiem Zabrze a Hajdukiem Split w 2018 roku. Poza sędziowaniem jest nauczycielką wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie i instruktorką fitness.

Edyta Mazur – była piłkarka AKS Mikołów i Polonii Tychy, a obecnie sędzia piłkarska szczebla centralnego PZPN z doświadczeniem na poziomie ekstraligi kobiet, I i II ligi kobiet. W 2024 roku była sędzią asystentką w spotkaniu Polska – Czechy U-15. Jest również trenerką grup dziecięcych w klubie Raki Gostyń i studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

gościnie: Aneta Kowalska i Edyta Mazur

Edyta Mazur, fot. Emilia Roj

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach