spektakl

Gościnnie
Marek Rębacz
„Ciemno”
reż. Marek Rębacz, Teatr Rębacz
„Ciemno”, to pierwszy dreszczowiec na polskiej scenie komediowej!

Wcale nie dawno, dawno temu i nie za górami, za lasami, ale tuż za miedzą, w środku mrocznej i dzikiej, zwyczajnej polskiej kniei, była sobie typowa polska wioska. Taka, w której chałupy nadal przykryte są zwyczajną strzechą, a lodowatą i krystalicznie czystą wodę ciągnie się ze studni wiadrami, natomiast w powietrzu unosi się zapach suszonych grzybów i swojskiej wędzonki, a o świcie las pachnie rosą i gumowymi butami grzybiarzy. Słońce, nawet gdy chodzi wysoko, z trudem przebija się przez gęstwinę gałęzi wiekowych dębów, mieszkańcy nie wiedzą, co to telefon komórkowy, internet mylą z trabantem i wszystko biorą na przysłowiowy, zwyczajny chłopski rozum. Ktoś, kiedyś nadał tej wsi nazwę Ciemno. Do dziś nie wiadomo, czy to z racji wiecznie panującego tu leśnego półmroku, czy też z powodu tego, co siedzi i dzieje się w głowach jej mieszkańców. Jakby nie było wieś tętni życiem! I to takim, że pozazdrościłoby go niejedno wielkie miasto.

Do tej zwyczajnej, polskiej wsi trafia przysłowiowy „miastowy Kowalski” i natychmiast się zakochuje! W uroczym, wiejskim i sielskim klimacie oraz zjawiskowo pięknej i tajemniczej córce gospodarza. Mimo zachęt, a potem gróźb ze strony mieszkańców wsi, Kowalski ani myśli z niej wyjeżdżać. I właśnie ten zwyczajny, głupi upór staje się przyczyną poważnych i niezwyczajnych kłopotów, bo tu naprawdę coś straszy.

„Ciemno” to sceniczna wersja przeboju Teatru Telewizji sprzed lat, w której zagrali m.in. Jan Kobuszewski, Paweł Wawrzecki, Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Lech Ordon i Magdalena Wójcik.

Autorstwo i reżyseria: Marek Rębacz

Obsada:
Przybysz: Tomasz Ciachorowski / Jacek Ryś
Pleban: Jakub Kucner
Gospodarz: Lech Dyblik / Marek Rębacz
Karolka: Klaudia Kuchtyk
Arielka: Joanna Majstrak
Mietek: Aleksander Bicz

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Rębacz