Camerata Silesia Zespół Śpiewaków Miasta Katowice to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę i Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji.
Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa czy Wratislavia Cantans. Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie. Podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonała prawykonań ponad 300 utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla Zespołu.
Uznaniem międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesii, ale także nagraniowa. Zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt płyt, z których cztery uzyskały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a kilkanaście było do niej nominowanych.
Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorskie cykle koncertów w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.
Anna Szostak – dyrygent, pedagog, profesor sztuki w zakresie dyrygentury. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego i wykładowca tejże uczelni. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe jednak uznanie zyskała jako dyrektor i dyrygent założonego przez siebie w 1990 roku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Zespół ten, złożony z solistów wokalistów, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową, honorowaną prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
Anna Szostak dokonała ponad 300 prawykonań dzieł kompozytorów, którzy nierzadko dedykowali swoje utwory jej i jej zespołowi, m.in.: K. Baculewskiego, R. Campo, R. Gabrysia, A. Gabrysia, H.M. Góreckiego, K. Knittla, A. Koszewskiego, Z. Krauzego, A. Krzanowskiego, S. Krupowicza, P. Łukaszewskiego, A. Nowaka, Z. Preisnera, S. Procacciolego, B. Schaeffera, W. Szalonka, P. Szymańskiego, R. Twardowskiego, J. Wnuk-Nazarowej, A. Zubel.
W swoim dorobku Anna Szostak ma 50 wydawnictw fonograficznych. Płyty przez nią nagrane zdobyły kilkadziesiąt nominacji do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”, a cztery z nich ją otrzymały – ostatnio w 2020 album „Camerata Silesia sings Silesian Composers” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna oraz w 2021 album „Przez łzy” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna. Była zapraszana do współpracy przez organizatorów renomowanych festiwali.
W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Michał Goławski – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Laureat krajowych oraz zagranicznych konkursów pianistycznych. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, oraz Prezydenta Miasta Katowice. Uczestniczył w kursach pianistycznych tak znakomitych osobistości jak: Krystian Zimerman, Zbigniew Raubo, Józef Stompel, Joseph Bannovetz, Aleksei Orlovetzky czy Lee Kum Sing. W katowickiej uczelni studiował również śpiew solowy, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Ballarina oraz dra Adama Szerszenia. Od kilkunastu lat pracuje ze śpiewakami jako korepetytor wokalny. W ostatnich pięciu latach poznawał świat operowy, będąc korepetytorem śpiewaków w operze we Frankfurcie nad Menem, oraz biorąc udział w licznych kursach wokalnych, prowadzonych przez znakomitych pedagogów oraz śpiewaków światowych scen operowych. Z sukcesami uczestniczył w wielu konkursach wokalnych.
Wykonawcy:
Michał Goławski – fortepien
Śpiewacy:
Sopran:
Agnieszka Bochenek-Osiecka
Aleksandra Poniszowska
Grażyna Szary
Magdalena Szczypała
Magdalena Szostak-Krupowicz
Agata Witek
Alt:
Małgorzata Barczyńska
Elżbieta Chlebek
Sabina Myrczek
Grażyna Nowak
Karolina Sambor-Kobiałka
Tenor:
Marek Anton
Bogusław Kowalski
Łukasz Nowak
Michał Szczepan
Grzegorz Wollmann
Bas:
Michał Goławski
Juliusz Krzysteczko
Adam Myrczek
Remigiusz Nowak
Łukasz Smołka
Janusz Styszko
Program koncertu kolęd w opracowaniu Krzysztofa Baculewskiego:
Pójdźmy wszyscy do stajenki
A cóż z tą Dzieciną
Przybieżeli do Betlejem
Gdy śliczna Panna
Lulajże Jezuniu
Jezusa Narodzonego
Žežulka z lesa vylitla
Hajej, nynej, Ježišku
Les Anges dans nos campagnes
Veinticinco de diciembre
Nowy rok bieży
Dzisiaj w Betlejem
Mizerna cicha
Wśród nocnej ciszy
Jam jest dudka
Jezus malusieńki
Gdy się Chrystus rodzi
Oj maluśki
Cicha noc
UWAGA:
Bardzo chcemy, aby podczas koncertu wszyscy czuli się bezpiecznie, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych powyżej obowiązującego limitu 30% miejsc po dobrowolnym okazaniu dokumentu potwierdzającego szczepienie. Dziękujemy i do zobaczenia!
Link do wydarzenia: