spektakl

XVI Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
Szczepan Twardoch
„Byk”
monodram Roberta Talarczyka, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch
„Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in. „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”.

Zawiódł każdą kobietę, która go kochała. Rozczarował przyjaciół, rodzinę i swojego jedynego syna. Cały jest z kłamstwa. Robert Mamok (tytułowy Byk), mężczyzna pozornie niezniszczalny, zmaga się z rodzinnymi tajemnicami i medialnym skandalem, na skutek wypadku, który sprowokował pod wpływem alkoholu. Czy prawda go wyzwoli?

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie.

Teatr Studio Monodram „Byk”
Występuje:  Robert Talarczyk jako Robert Mamok
Tekst: Szczepan Twardoch
Reżyseria: Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch
Scenografia: Marcel Sławiński
Fotograf: Przemysław Jendroska

WAŻNE! W spektaklu używana jest atrapa broni palnej.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 lat.

GŁÓWNY PRODUCENT: STUDIO Teatrgaleria

KOPRODUCENCI: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

PARTNER: Teatr Korez

Festiwal „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach