spotkanie

Braterskie więzi. Polonia Tychy i jej czasy
premiera książki Piotra Zawadzkiego
Książka Piotra Zawadzkiego w atrakcyjny sposób prezentuje dzieje Polonii Tychy – pierwszego klubu sportowego w rozwijającym się mieście.

Bogato ilustrowane i zawierające unikatowe materiały archiwalne wydawnictwo przybliża postaci licznych tyskich sportowców z lat 50. i 60. XX wieku – piłkarzy, lekkoatletów, siatkarzy, kolarzy. Najważniejsze, często dramatyczne, wydarzenia sportowe ulokowane zostały na tle życia społecznego i obyczajowego w mieście. Pokazuje też, jak determinacja i entuzjazm młodych ludzi musiały ścierać się z ideowymi i politycznymi ograniczeniami tamtych czasów. Wielu bohaterów książki, a także ich rodziny, do dziś żyje i pracuje w Tychach.


fot. Drużyna piłkarzy Polonii przed budynkiem szatni na stadionie na osiedlu A, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Piotr Zawadzki – tyszanin, wieloletni dziennikarz sportowy („Trybuna Robotnicza”, „Trybuna Śląska”, „Gazeta Wyborcza”), kierownik Tyskiej Galerii Sportu – oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, autor książek „GKS (wice) mistrzem jest!” (2014) i „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe” (2019) oraz wystaw o historii sportu w Tychach.

 

Paweł Ryżko, Mural Polonii Tychy, realizacja 2017, fot. Radosław Kaźmierczak

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach