spotkanie

Tury Kultury
Beata Rybotycka
Zapraszamy na spotkanie z Beatą Rybotycką w tyskiej Mediatece.

Nasza gościni ukończyła PWST w Krakowie (1987 r.) i jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1991 r.). Występowała w Starym Teatrze, w Piwnicy pod Baranami, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie i Teatrze na Woli w Warszawie.

Powszechnie znana jest jako aktorka–pieśniarka wykonująca przede wszystkim utwory znanych krakowskich kompozytorów: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, do słów m. in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Zbigniewa Książka, Michała Zabłockiego.

Wydała dwie płyty solowe: Beata Rybotycka śpiewa pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Szurum burum (współpraca z Jarosławem Śmietaną).

Od 30 lat śpiewa w Nieszporach Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ze Zbigniewem Preisnerem nagrała płytę Moje kolędy na koniec wieku, gdzie znajduje się jedna z najbardziej lubianych przez publiczność Kolęda dla nieobecnych.

W swoim artystycznym dorobku ma kilkadziesiąt ról teatralnych m.in.: Elianta w Mizantropie Moliera w reż. Krzysztofa Nazara (Stary Teatr), Księżniczka w Śnie srebrnym Salomei Juliusza Słowackiego w reż. Jerzego Jarockiego (Stary Teatr). W Teatrze STU od 1990 r. w spektaklach w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego gra: Marię Timofiejewną Lebiadkin w Biesach Fiodora Dostojewskiego, Gertrudę w Hamlecie Williama Szekspira, Podstolinę w Zemście Aleksandra Fredry, Fräulein Schneider w Cabarecie Joe Masteroffa, Johna Kandera i Freda Ebba, Gertrudę w Błękitnych krewetkach Jacka Cygana, Anfisę w Trzech siostrach Antoniego Czechowa, Ewę Lipską w L do L i Sajetanę w Cnotach niewieścich albo dziwkach w majonezie (na kanwie Szewców Witkacego), Gospodynię w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, Starą Królową w Labiryncie. Zwierciadło w zwierciadle oraz Goplanę Matkę w Balladynie Juliusza Słowackiego w reż. Krzysztofa Pluskoty i Damę z kluczem w Przyborach Wasowskiego w reż. Łukasza Fijała.

Śpiewała w filmie Lista Schindlera w reż. Stevena Spielberga. Była pedagogiem w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Dramatycznym. Występuje w autorskich recitalach oraz w spektaklach teatralnych. Nagrodzona: Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016 r.), Odznaką Honoris Gratia (2016 r.), Studencką Nagrodą Teatralną Chodźże do Teatru dla Najlepszej Aktorki (2017 r.) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2021 r.).

Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.
Fotografia Darek Senkowski.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach