słuchowisko teatralne

Rok Romantyzmu Polskiego
Adam Mickiewicz
„Ballady i dźwięki.”
reż. Adam Wojtyszko
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym projekcie artystycznym pt. „Ballady i dźwięki.” w reżyserii Adama Wojtyszko, będącym słuchowiskiem teatralnym z udziałem publiczności dzieła Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.

Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Teatr Mały w dniu 30 września dwukrotnie o godzinie 12:00 i 18:00 zrealizuje słuchowisko teatralne z udziałem publiczności na żywo, oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”, pod nazwą „Ballady i Dźwięki.”.
„Ballady i Dźwięki.” to projekt artystyczny podejmujący się próby odczytywania wybranych ballad Adama Mickiewicza, w kontekście analizy rytmiki tekstu, a także badania potencjału ich fabuły na wprowadzenie działań związanych z udźwiękowieniem.
Grupa uczestników wybranych podczas czerwcowego castingu, razem z reżyserem Adamem Wojtyszko, zawodowymi aktorami Anną Cieślak, prof. Anną Kramarczyk, Andrzejem Warcabą i Pawłem Drzewieckim, muzykami Michałem Sosną i Remigiuszem Hadke, a także zespołem Teatru Małego, pracowała podczas warsztatów nad strukturą rytmiczną poezji wieszcza, wzbogacając ją dodatkowo narzędziami i metodami udźwiękowienia w kontekście wybranych ballad. Efektem tej pracy warsztatowej będzie przeprowadzenie na scenie Teatru Małego słuchowiska teatralnego z udziałem publiczności, które będzie również streamingowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.
„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Najczęściej ten zbiór ballad analizowany jest głównie w kontekście początków polskiego romantyzmu. Tymczasem projekt Teatru Małego ma inne założenia. Punkt ciężkości zostanie przesunięty w kierunku analizy rytmu ballad wieszcza oraz odkrywaniu ich potencjału dźwiękowego.
Projekt ma na celu ukazać, głównie młodzieży, mnogość środków wyrazu, jakim dysponuje współczesny teatr, Jest to kluczowe ponieważ kontakt młodych ludzi z teatrem oscyluje głównie wokół inscenizacji lektur szkolnych. A spektakle te niejednokrotnie prezentują bardzo słaba jakość. Ukazanie teatru jako przestrzeni interdyscyplinarnej, a jednocześnie interaktywnej, angażującej widza jest ogromnie istotne na drodze budowania nowej, świadomej publiczności.

Reżyser: Adam Wojtyszko

Wykonawcy:

Anna Cieślak
Paweł Drzewiecki
Hanna Hajduk
Michalina Kosma
Tadeusz Kmiecik
Anna Kramarczyk
Katarzyna Linke
Magdalena Maciejowska
Violetta Małota
Agnieszka Sieczkowska
Bożena Strażecka
Hanna Rams
Andrzej Warcaba

Muzycy: Michał Sosna, Remigiusz Hadka
Streaming: Grzegorz Pancherz

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące