koncert

Aukso On/Side
V. Silvestrov
Aukso plays Silvestrov
Zapraszamy na pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert w ramach serii Aukso On/Side, na którym zaprezentowane zostaną dwa kwartety Valentina Silvestrova.

„Nie piszę nowej muzyki. Moja muzyka jest echem tego, co już zaistniało” – powiedział kiedyś Valentin Silvestrov i można w tym znaleźć dowód na skromność ukraińskiego kompozytora, ale też szczere przedstawienie metody twórczej.

Urodzony w 1937 roku artysta należał w latach 60. do grupy młodych sowieckich kompozytorów, którzy odrzucili socrealizm i nawiązali dialog z europejską awangardą. Lata spędził na walce o to, by jego utwory mogły być wykonywane, a kiedy osiągnął pozycję, która to gwarantowała, zerwał z modernizmem i zaczął komponować utwory o romantycznej proweniencji, często dążące do ambientu i dalej, do ciszy. Nigdy nie wyemigrował, choć miał i propozycje i możliwości – Silvestrov opuścił Kijów dopiero wiosną tego roku, uciekając przed rosyjską agresją. Znalazł schronienie w Berlinie. Na koncercie usłyszymy dwie kompozycje Valentina Silvestrova: „I Kwartet smyczkowy” i „III Kwartet smyczkowy”.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące