warsztaty

Architektki. Dziewczyny kształtują świat
warsztaty dla dziewczyn i kobiet wokół domku dla lalek
Cykl warsztatów łączących swobodną rozmowę i pracę manualną. Pod lupę weźmiemy domek dla lalek, by spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy.

Domek dla lalek często bywa automatycznym skojarzeniem, jeśli chodzi o wymarzony prezent dla dziewczynki, ale jako produkt gotowy, nieraz plastikowy i w z góry założonym różowym kolorze, nie jest odbiciem bogatej dziewczęcej wyobraźni, także tej przestrzennej. Przyjrzymy się temu, jak kształtowała się jego historia. Czy jako ogólny koncept uczy nas jakichś konkretnych ról? Czy w towarzystwie lalek jest pomyślany jako wprawka do nauki organizacji życia domowego? Czy jest jedynie „dziewczyńską” zabawką i co to tak naprawdę znaczy „dziewczyński”? Nad tym także się zastanowimy, ale przede wszystkim same postaramy się nadać domkowi dla lalek własne znaczenia. Kreując go samodzielnie od początku, będziemy pielęgnować w sobie sprawczość i dawać upust wyobraźni. Będziemy kreatorkami, twórczyniami, architektkami. Być może w głębi duszy zawsze nimi byłyśmy?

Spotkanie I – My
12 marca (sobota), godz. 11.00-14.00
Pierwsze spotkanie poświecimy rozmowie, wspomnieniom i osobistym doświadczeniom. Porozmawiamy o rolach jakie wybrać dla siebie może kobieta, o kobiecie jako twórczyni, o znaczeniu sprawczości oraz o tym, w jakich sytuacjach na co dzień wykazać się musimy kreatywnością i zdecydowaniem. Manualnie popracujemy na nad swoimi miniaturkami – mieszkankami przyszłych „domków dla lalek”. Z prostych materiałów stworzymy laleczki, wobec których na kolejnych spotkaniach będziemy dostosowywać skalę.

Spotkanie II – Budujemy
Zaprojektujemy i zaczniemy tworzyć przestrzeń, ale niekoniecznie taką, jak w typowym domku dla lalek. Spojrzymy w głąb siebie i postaramy się oddać to, co gra nam w duszy. Konstruować będziemy z prostych narzędzi, pamiętając o naszej skali. Operując pudełkami, kartonami i tekturą postaramy się nadać wyjątkowe cechy naszym bryłom.

Spotkanie III – Wypełniamy (sobą)
Dotychczasowe efekty wzbogacimy o aranżację wnętrz. Ze skrawków tkanin, kolorowego papieru, przy pomocy drewnianych patyczków i kostek oraz tektury stworzymy dekoracje i miniaturowe meble. Prace, które do tego czasu nabiorą rumieńców, zachęcą nas do wymiany myśli, odczuć i podzielenia się sobą – dosłownie, poprzez prezentację efektów, ale i w przenośni.

Dla kogo: zapraszamy mamy i córki, siostry, kuzynki, babcie i wnuczki, przyjaciółki, ale także bez towarzyszki, będziesz mogła poznać je na warsztatach; najmłodsze uczestniczki zapraszamy z dorosłymi towarzyszkami

Ważne: terminy kolejnych dwóch spotkań cyklu będą dostosowywane do możliwości uczestniczek; by idea projektu została spełniona, zalecany jest udział we wszystkich trzech spotkaniach

Koszt udziału w cyklu: 30 zł od osoby
Uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „cykl warsztatów Architektki marzec 2022 – imię i nazwisko uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Więcej: www.muzeum.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach