wystawa

FESTIWAL FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ
21. EDYCJA TYCHY PRESS PHOTO
Wernisaż wystawy
Zapraszamy 13 marca o g. 18:00 na wernisaż - 21 . edycji Tychy Press Photo oraz na spotkanie z gościem specjalnym wystawy - fotografką Anną Lewańską.

Już po raz 21 Tychy Press Photo wraz z Miejską Galerią Sztuki OBOK zapraszają na wystawę fotografii. W tegorocznym konkursie fotografii dokumentalnej udział wzięło 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK jurorzy wybrali 89 zdjęć od 23 autorów, które będzie można oglądać  do  16 kwietnia. Podczas spbotniego wernisażu poznamy zwycięzce tegorocznego konkursu.

Tychy Press Foto to nie tylko konkurs, ale i okazja do poznania twórczości znanych fotografów. Gościem specjalnym Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021 będzie Anna Lewańska– przewodnicząca jury tegorocznego konkursu.

Anna Lewańska lubi portretować ludzi, dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. Zdjęcia z tej podróży pokazała na wystawie „27 tysięcy kilometrów do domu” w Centrum Kultury Katowice.

W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo. Jej prace były wystawiane w kilkudziesięciu galeriach w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech. Anna Lewańska obecnie pracuje jako fotograf freelancer i współpracuje jako fotoreporter z „Gazetą Wyborczą”.

Kiedy pada pytanie czym jest dla niej fotografia, najchętniej odpowiada cytatem z Elliotta Erwitta: „Fotografia to sztuka obserwacji. Sztuka znajdowania czegoś ważnego w zwykłych rzeczach. Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, ale wszystko z tym jak na to patrzymy”.

Fotografie Anny Lewańskiej będzie można obejrzeć podczas pokazu on-line (kanał YouTube Miejskiej Galerii Sztuki “Obok”) już 13 marca.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Galeria Sztuki OBOK