
Sceniczna adaptacja jednej z najpiękniejszych i najbardziej poruszających historii Érica-Emmanuela Schmitta. „Oskar i pani Róża” to opowieść o chłopcu, który w obliczu nieuniknionego uczy się żyć pełnią życia, i o kobiecie, która pomaga mu zrozumieć, czym jest nadzieja, wiara i godzenie się z losem.
Spektakl w reżyserii Lecha Mackiewicza to więcej niż wzruszająca historia – to podróż w głąb siebie. To pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi: Jak pogodzić się z tym, co nieuniknione? Czy mamy wpływ na własne życie? Kto ponosi odpowiedzialność za naszą śmiertelność?
Jak mówi reżyser: Próba oswojenia nieoswajalnego – to najlepsza odpowiedź na pytanie, o czym jest „Oskar i Pani Róża”. To historia o niezgodzie na to, co nieodwracalne, o buncie, nadziei i wierze – o której mówimy, że potrafi czynić cuda. Śmierć jest częścią życia, ale czy to naprawdę koniec? Oskar uwierzył, że nie. A Pani Róża? Jeszcze nie wiemy.
Dlaczego chcę, chcemy zmierzyć się z tym tekstem? Gdyż jest we mnie, w nas niezgoda na to co nieodwracalne i moim, naszym zdaniem niesprawiedliwe. Pewnego dnia nas zabraknie. Krótka piłka. Koniec? Niekoniecznie. Wiemy tak niewiele o cudzie istnienia, że byłoby wręcz nierozsądnie mówić z pełnym przekonaniem o absolutach czasu i trwania. Istnieją przecież różne formy bytu. Nie zamierzam rozwodzić się nad nieznanym. Ale mogę – możemy – spróbować jak najlepiej wykorzystać to, co nam dane i znane. Czas. Nasz czas tutaj. Spróbować zrozumieć nasze istnienie z naszej perspektywy. Użyć czasu na życie i oswoić to, co wydaje się nieoswajalne. Śmierć. Tak to widzę.
Lech Mackiewicz
Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Obsada:
Pani Róża- Alicja Stasiewicz
Oskar – James Malcom
Realizatorzy:
adaptacja tekstu i reżyseria: Lech Mackiewicz
opracowanie muzyczne: Damian Neogenn Lindner
scenografia: Natalia Kołodziej
reżyseria świateł: Dariusz Biernat
projekcje: Bartosz Dziuba
choreografia: Misza Czorny
producentka: Małgorzata Polko
produkcja: Teatr Mały w Tychach
premiera: 30.05.2025
Spektakl dla widzów od 12 lat.
Link do wydarzenia: