Wirtualna polichromia
W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach znajdują się projekty wykonane przez Jerzego Nowosielskiego, według których polichromia miała objąć całe wnętrze świątyni. Te materiały posłużyły twórcom widowiska Matka Boga do przygotowania projekcji multimedialnych, dzięki którym podczas jednego wieczoru będzie można zobaczyć – czy też lepiej sobie wyobrazić – dzieło mistrza w całości.
Pomysł narodził się podczas panelu, który odbył się w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego w Galerii Bielskiej BWA. „To tam, podczas wykładu dr Krystyna Czerni zasugerowała myśl, że skoro istnieją gotowe projekty i szkice, to może warto dokończyć to dzieło w formie projekcji – mówi Mirela Gontarz, koordynatorka wydarzenia. – To zainspirowało Mariusza Kozubka, reżysera, producenta teatralnego i miłośnika twórczości Nowosielskiego. Powstała myśl, by zrobić to w formie mappingu, multimedialnego widowiska, opartego na projektach Nowosielskiego. Projekty nie są tak szczegółowe, jak gotowe dzieła, ale jesteśmy już po pierwszych próbach i efekt jest niesamowity. Myślę, że zrobi duże wrażenie na oglądających”.
Oprócz wymiaru artystycznego wydarzenie będzie miało także silny wymiar duchowy. W warstwie muzycznej i słownej będzie nawiązywało do akatystów, czyli śpiewanej formy liturgii, obecnej w tradycji wschodnich kościołów chrześcijańskich (sam Jerzy Nowosielski był wyznawcą obrządku prawosławnego i ikonopisarzem), a w szczególności do najbardziej znanego Akatystu ku czci Bogurodzicy. To z kolei koresponduje z dominującym wśród malowideł w tyskim kościele wizerunkiem Matki Bożej. Za warstwę muzyczną widowiska odpowiada kompozytor Piotr Solorz. Duet Kozubek–Solorz oraz twórcy skupieni wokół Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych zrealizowali już wspólnie m.in. spektakl muzyczny Maryja, który był prezentowany w katowickim Spodku. Teraz zaprezentują nam wyjątkowe widowisko multimedialne i zarazem misterium w tyskiej świątyni Ducha Świętego.
Sylwia Witman
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego i z udziałem środków finansowych Miasta Tychy.
link do wydarzenia: Matka Boga
fot. Jacek Mężyk