czytanie aktorskie

XI Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST / edycja Gombrowicz
Witold Gombrowicz
„Ferdydurke”
reż. Alina Moś
W finale XI Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST, edycji poświęconej twórczości Witolda Gombrowicza, Teatr Mały w Tychach zaprasza na adaptację lektury „Ferdydurke”.

„Ferdydurke” to młodzieńcza powieść Witolda Gombrowicza, jest adaptowana przez przeróżne teatry w kraju i za granicą minimum raz na rok (dane z ostatnich trzech dekad). Często przykleja się do niej przymiotnik „awangardowa”, „groteskowa”, „filozoficzna”. To wszystko prawda, ale w gruncie rzeczy opowiadana na kartach powieści historia jest bardzo prosta. Mimo absurdu, groteski i formalnych dygresji, opowiada o prostych relacjach międzyludzkich: między kolegami, między nauczycielem a uczniami, między członkami tej samej rodziny, między zlecającymi i usługodawcami. To są proste relacje, bo paradoksalnie od wielu lat niewiele się zmieniło.

Sam autor komentował, że głównie poruszanym problemem w „Ferdydurke” jest forma. Witold Gombrowicz twierdził, że człowiek nigdy nie jest sobą, traci autentyczność, popada w kolejne narzucane przez innych ludzi formy, ale też sam jest ich twórcą. Żadnego znaczenia nie ma tu wiek, epoka, miejsce, płeć, warstwa społeczna, nie ma ucieczki przed formą.

Reżyserka Alina Moś konfrontuje się z gombrowiczowskimi założeniami, zapraszając do wspólnego czytania profesjonalnych aktorów, utalentowanych amatorów, seniorów i młodzież. Artystom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego, multiinstrumentalisty i kompozytora muzyki teatralnej i filmowej.

Twórcy:
reżyseria – Alina Moś
adaptacja – Alina Moś
muzyka  – Dominik Strycharski
scenografia – Natalia Kołodziej

Obsada:
Krzysztof Szczepaniak
Andrzej Warcaba
Paweł Drzewiecki
Eugeniusz Moś
Agata Śliwa
Joanna Wawrzyńska
Łukasz Wójcicki
Maja Tomaszewska
Krzysztof Różewicz
Hanna Rams
Antonina Barbara Wrzeszcz
Tadeusz Kmiecik
Małgorzata Skoczeń

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasie Teatru Małego.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach