Rozstrzygnięcie Konkursu „Ludzie ludziom zgotowali ten los”
28 marca 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu odbyło się uroczyste podsumowanie XXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Laureaci konkursu z nauczycielami i opiekunami brali również udział w zwiedzaniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Geneza tego konkursu wiąże się z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej, kiedy to co roku w kwietniu Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem organizowały wyjazdy tyskiej młodzieży do Muzeum. Pierwsza edycja konkursu o zasięgu miejskim odbyła się w 1993 r. jako reakcja na wyrażanie przez uczniów swoich refleksji, powstałych w czasie zwiedzania byłego obozu koncentracyjnego. Główną inicjatorką tych działań była ówczesna dyrektorka MDK 1 – Pani Teresa Wodzicka.
Duże zainteresowanie konkursem spowodowało, że w 1999 r. pierwszy raz zasięgiem objął on całą Polskę, natomiast w 2005 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowa. Od tej pory konkurs odbywa się co roku, natomiast wcześniejsze edycje odbywały się w trybie biennale. W 2013 r. konkurs poświęcono pamięci wieloletniego przyjaciela MDK 1 oraz współtwórcy konkursu, byłemu więźniowi KL Auschwitz o numerze 6804 – Augustowi Kowalczykowi. August Kowalczyk wraz z innymi byłymi więźniami obozów koncentracyjnych – Grzegorzem Czempasem, Florianem Grankiem, Barbarą Puc, Haliną Birenbaum, Barbarą Kruczkowską, Arturem Krasnokuckim, Wacławem Diakończykiem, Jerzym Fijołkiem, Jerzym Marią Ulatowskim, Bogdanem Bartnikowskim relacjonował przed laureatami konkursu swoje obozowe przeżycia oraz przez wiele lat był przewodniczącym konkursowego jury.
Podczas tegorocznej edycji szczególną uwagę poświęcono osobie Zofii Posmysz (numer obozowy 7566), Ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz „Wakacji nad Adriatykiem”.
Cztery edycje temu tematyka konkursowa została rozszerzona o tę związaną ze współczesnymi obrazami zniewolenia, tak aby umożliwić uczestnikom konkursu odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw, jakie te wydarzenia za sobą niosą. Nowa formuła i rozszerzona tematyka konkursu są efektem współpracy dyrektora MDK 1 – Macieja Gruchlika oraz dyrektora Międzynarodowego Centrum Wiedzy o Holokauście i Auschwitz – Pana Andrzeja Kacorzyka oraz Pana Roberta Płaczka.
„Niezwykle cieszy nas wrażliwość uczestników i ich umiejętność artystycznego łączenia historii z teraźniejszością. Niezmiennie jednak punktem odniesienia pozostają obozy koncentracyjne wraz z ich nieludzką historią” – mówi prof. Adam Pociecha tegoroczny przewodniczący jury.
Od ponad roku nasza uwaga skupiona jest na wojnie na terytorium Ukrainy – nadal trudno to zrozumieć i znaleźć odpowiedź na pytania: „Dlaczego?” „Po co?” „Jak długo?” „Jaki będzie jej finał?”. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo będziemy świadkami zakończenia tego konfliktu – tej wojny.
Na posiedzeniu w dniu 23 lutego jury przyznało 20 nagród, 23 wyróżnienia oraz 47 kwalifikacji do wystawy.
Skład komisji konkursowej:
- Adam Pociecha – artysta grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Bogusław Trybus – artysta plastyk,
- Robert Płaczek – historyk, plastyk, kierownik biblioteki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wszystkim laureatom i ich artystycznym opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!
Wpis o konkursie na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Organizatorzy:
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach,
- Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta Tychy,
- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.
Partnerzy:
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.,
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tychach,
- Master – Odpady i Energia Sp z o.o.,
- Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach,
- Związek Nauczycielstwa Polskiego – Oddział w Tychach,
- NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Tychach.
(Poniżej znajdują się zdjęcia prac nagrodzonych w konkursie)