Pejzaż subiektywny
Album przedstawia miasto z nietypowej perspektywy, w subiektywny i artystyczny sposób.
„Tychy – geometria przestrzeni” to nowe wydawnictwo, którego celem jest, podobnie jak innych albumów o miastach, promowanie Tychów i ukazywanie walorów tego miejsca. Jednak ten album jest inny. Nie pokazuje miejsc najpiękniejszych, najlepiej znanych ani najbardziej reprezentacyjnych. Pokazuje ulotne obrazy, wyjątkowe chwile, jakich wielu z nas czasem doświadcza, gdy światło, mgła, przejeżdżający samochód albo ślady na śniegu tworzą razem przez moment coś niezwykłego i pięknego.
Jest w Tychach ktoś, kto takie chwile potrafi zatrzymywać na zdjęciach. Radosław Kaźmierczak – fotograf wielokrotnie nagradzany, specjalizujący się w subiektywnych fotoreportażach, pracujący zarówno na sprzęcie analogowym, jak i cyfrowym. To właśnie on podjął się stworzenia albumu o swoim rodzinnym mieście.
Wybraliśmy Radka Kaźmierczaka ze względu na jego specyficzne i poetyckie spojrzenie – mówi Magdalena Łuka, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Tychy i koordynatorka projektu. Chcieliśmy czegoś, co wyróżni się spośród innych albumów prezentujących miasta. Tego typu wydawnictwa zazwyczaj są do siebie bardzo podobne. My chcieliśmy pokazać Tychy w nieoczywisty sposób.
Zostałem obdarzony dużym zaufaniem – mówi Radosław Kaźmierczak. Nie było żadnej z góry założonej wizji, jak ten album ma wyglądać. Jest to moje, bardzo subiektywne spojrzenie. Mieszkam w Tychach i te miejsca, które są na zdjęciach, mijam prawie codziennie. Nie są to może miejsca „ładne”, bo jest tam dużo betonu, są blokowiska. Ale czasem wystarczy chwila uwagi i skupienia, by okazało się, że jest w tym urok.
Jak mówi autor, fotografowanie miejsc doskonale nam znanych wcale nie jest prostym zadaniem. Znacznie łatwiej fotografuje się miejsca nowe, egzotyczne, które widzi się po raz pierwszy, przyznaje Radosław Kaźmierczak. Gdy są to miejsca z sąsiedztwa, praca nad zdjęciem trwa czasem bardzo długo. Czeka się na odpowiednią porę dnia lub nocy, na chwilę, gdy światło zapali się dokładnie w tym jednym oknie. Ale były też zdjęcia, które powstały niemal przez przypadek. Zdarzało mi się nagle zatrzymywać samochód, by coś uchwycić, bo to był właśnie ten wyjątkowy moment.
Na album składają się nie tylko obrazy, ale też słowa. Lirycznym komentarzem do zdjęć Kaźmierczaka są teksty tyskich poetek: Agaty Cichy, Sławy Sibigi i Danuty Skwarczyńskiej. Literackie akcenty zostały umieszczone w albumie formie wklejek, niby-zakładek, które podkreślają refleksyjną atmosferę fotografii.
Radek Kaźmierczak urodził się w Tychach i tu się wychował. Natomiast poetki, które zaprosiliśmy do współtworzenia albumu, przyjechały tu jako osoby dorosłe i tu znalazły swoje miejsce. Pokochały to miasto i potrafią pięknie o nim mówić – dodaje Magdalena Łuka.
Jak podkreśla koordynatorka projektu, w wydawnictwie nic nie jest przypadkowe. Zdjęcia, teksty, papier, rodzaj okładki czy format poetyckich wkładek – wszystko zostało dobrane tak, by uzyskać pożądany efekt. Więcej opowiedzą o tym twórcy albumu (Radosław Kaźmierczak, Agata Cichy, Sława Sibiga, Danuta Skwarczyńska, Zofia Oslislo) podczas spotkania w Andromedzie, które poprowadzi dziennikarka Radia Katowice Ewa Niewiadomska. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Radka Kaźmierczaka. Wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób.
Sylwia Witman