Agata Uchman – kostiumograf, projektant, freelancer. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończyła Wydział Scenografii i Malarstwa. Członek OISTAT (Międzynarodowej Organizacji Scenografów i Techników Teatru). Projektowała kostiumy dla Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery i Filharmonii i dla Opery Bałtyckiej.
Jest autorką kostiumów i scenografii do wielu artystycznych projektów filmowych w Polsce i zagranicą m.in.: „The Big Leap”. Jej prace znalazły się na międzynarodowej wystawie ukazującej ostatnie 25 lat projektowania kostiumów na świecie, która odbyła się w Państwowym Centralnym Muzeum Teatralnym im. A.A. Bachruszyna w Moskwie oraz była prezentowana w Chinach i USA oraz w Polsce. W latach 2013–2016 tworzyła autorską markę NUMER uchman/winiarska łączącą design i modę. W 2018 spędziła trzy miesiące na GWU (George Washington University) jako naukowiec (badania tkanin) i wykładowca w ramach grantu otrzymanego od Fundacji Kościuszkowskiej.
W 2019 została laureatką Teatralnych Nagród muzycznych im. J. Kiepury. Prowadziła wykłady i warsztaty na: ASP Warszawa, George Washington University, School of Form (SWPS) oraz Międzynarodowej Szkole projektowania Ubioru.
„Jestem kostiumografem, designerem opowiadam za pomocą ubrań (kostiumów), przedmiotów, tworzę je i umieszczam w odpowiednich kontekstach aby kreować narrację. Opowiadam także za pomocą wzorów na tkaninach tworząc wzory na tkaninach ubrań i komunikując się za ich pośrednictwem z widzami.
W tym projekcie postanowiłam opracować nową identyfikację wizualną dla Śląska interpretując wzory ludowe i łącząc je z symbolami wyjętymi z życia regionu jak skrzyżowane młoty i kopalnie.”
Projekt Hajmat to cykl wielkoformatowych kolaży wydrukowanych na tkaninach inspirowanych regionem, śląską ludowością, historią dzieciństwa. Ubrania, przedmioty i tkaniny : plecak, spódnica, bikini, marynarka, hamak użyte do stworzenia kolaży zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla celów projektu.
Więcej na stronie artystki:
Fotografem zdjęć postaci jest Remi Urant – artysta, fotograf, operator kamery, pedagog. Ukończył Wydział Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom magisterski „Pomiędzy” zrealizował w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ukończył Studium Pedagogiczne Akademii Sztuk Pięknych oraz Studium Fototechniczne. Zajmuje się głównie fotografia portretową, reprodukcjami dzieł sztuki oraz dokumentacją działań związanych ze sztuką.
Wystawę można zwiedzać do 31 grudnia 2021 r.
Link do wydarzenia: