Feriada w Muzeum

Feriada z Muzeum Miejskim w Tychach krążyć będzie tym razem wokół wielu dziedzin.

W propozycjach instytucji znajdują się działania z pogranicza akustyki, koncertowania i improwizacji, aktywności plastyczne okraszone wiedzą z historii sztuki oraz warsztaty okołosportowe związane z działalnością Tyskiej Galerii Sportu.

Prawdziwą gratką dla dzieci w wieku 8–12 lat jest oferta trzydniowych warsztatów dźwiękowych (20–22 lutego), czyli autorska propozycja tysko-katowickiego duetu artystów dźwiękowych: Pauliny Pikiewicz i Radka Sirko. Projekt o nazwie Świetlica dźwiękowa łączy w sobie beztroską zabawę z pracą nad dźwiękiem. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli nagrywać, testować urządzenia, improwizować, a nawet koncertować. W czasach digitalizacji, dominacji nowych technologii i mediów, nasza percepcja wciąż staje przed nowymi wyzwaniami, nadmiarem treści i form, ogromem możliwości i dostępności. Jak się nie pogubić, jak być czujnym, jak wykorzystać bogactwo technologiczne w rozwoju kompetencji twardych i kreatywności? I jak się przy tym dobrze bawić? Na te pytania z pewnością będą starali się odpowiedzieć przewodnicy i edukatorzy wraz z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów. Wśród konkretnych ćwiczeń pojawią się m.in.: słowniczek słuchania, biblioteka dźwięków, „łapanie” dźwięków miasta, tworzenie oaz dźwiękowych, praca z mikrofonem i dyktafonem, nagrywanie i montaż. Ta autorska oferta edukacyjna jest wstępem do zaplanowanego przez instytucję większego projektu Usłysz miasto. Tyska opowieść zbiorowa, którym Muzeum aplikowało w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna”. Decyzja o przyznaniu dotacji zapadnie w marcu 2025 roku.

Kolejna propozycja feryjna związana jest z nową wystawą, dostępną od 31 stycznia. Blues – Śląsk – codzienność to zespołowy projekt słuchaczek i słuchaczy Studiów Podyplomowych Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ciekawy przewodnik po śląskim bluesie zapośredniczony przez sztukę: fotografię, malarstwo, rzeźbę, plakat artystyczny. I właśnie ta ostatnia kategoria jest inspiracją scenariusza warsztatów dla dzieci i młodzieży Czujesz bluesa? 25 i 27 lutego zapraszamy dzieci i młodzież na oprowadzenie po wystawie, warsztat tworzenia własnego plakatu artystycznego oraz solidną porcję przydatnych informacji o plakacie i jego rodzajach. Będzie to też świetna okazja do poznania słynnej na świecie tzw. polskiej szkoły plakatu.

Świetlica dźwiękowa i warsztaty bluesowe odbędą się w głównej siedzibie Muzeum Miejskiego przy pl. Wolności 1. Feryjne propozycje przygotowała też Tyska Galeria Sportu oddział Muzeum. W tej ciekawej przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej 26 lutego planowane są warsztaty Zdobądź złoto! Stwórz swój medal w Tyskiej Galerii Sportu. Edukatorzy opowiedzą o historii medali, kolorach i rodzajach kruszców, z których są zrobione, zaprezentują te najciekawsze z największych imprez sportowych; nie tylko te, które można oglądać na multimedialnej wystawie stałej Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie. Najmłodsi fani sportu będą mogli oczywiście zaprojektować i wykonać własne medale, które mogą stać się inspiracją do starań o najwyższe trofea w Polsce i na świecie.

Natomiast 22 lutego instytucja zaprasza na zwiedzanie Stadionu Zimowego. Jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju i siedziba wielokrotnego hokejowego mistrza Polski GKS-u Tychy odsłoni przed uczestnikami kulisy: zaplecze hali, trofea, system mrożenia lodu i działanie słynnej rolby. Nie zabraknie też historycznych ciekawostek.

Katarzyna Grobelna
Muzeum Miejskie w Tychach

foto. Grzegorz Krzysztofik

GALERIA


Share