SPACE ART. Piękno gwiazd

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów tysiące wydarzeń kulturalnych w całej Polsce zgromadziły tłumy odwiedzających. Na mapie tych wydarzeń zaistniały oczywiście także Tychy i tyszanie.

Grupa twórców silnie związanych z naszym miastem zrealizowała cieszące się ogromnym powodzeniem wydarzenie w Muzeum Geologicznym w Warszawie – projekt SPACE ART łączący sztukę i naukę. 

Fascynacja niebem od tysiącleci towarzyszy ludzkości, pobudzając umysły do dokonywania wielkich odkryć naukowych i tworzenia wspaniałych dzieł sztuki. Zainspirowała także Katarzynę Korus, kuratorkę projektu SPACE ART, która wraz z międzynarodową grupą artystów i ludzi nauki zrealizowała w tym roku już drugą edycję. Rozpoczęliśmy Nocą Muzeów – mówi Katarzyna Korus. Podobnie jak w zeszłym roku, głównym miejscem wydarzeń było Muzeum Geologiczne w Warszawie. Tam otworzyliśmy wystawę malarstwa i rzeźby 10 artystów z Polski i Stanów Zjednoczonych, którą podczas samej tylko Nocy Muzeów zobaczyło aż 3 tysiące zwiedzających. Podczas całego wieczoru na fasadzie budynku prezentowany był świetlny pokaz mappingu zawierający treści artystyczne, kosmiczne oraz geologiczne. Był także akcent muzyczny.

Katarzyna Korus jest tyszanką, założycielką artystycznej fundacji HELISA. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem i promocją sztuki. Zawodowo była związana m.in. z galerią sztuki Tichauer. Jest też pomysłodawczynią projektu SPACE ART, w którym udało jej się połączyć grupę twórców z międzynarodowego środowiska. Nie zabrakło wśród nich tyszan; oprócz samej Kasi Korus w projekt włączyli się pochodzący z Tychów Piotr Lutyński i Daniel Fedorczyk, a o wspomniany wcześniej akcent muzyczny zadbał związany z orkiestrą AUKSO Marcin Sidor ze swoim autorskim projektem Sidor x S-AGE.

Projekt SPACE ART łączy wątki artystyczne z naukowymi. Nie może być inaczej, skoro jedną z inspiracji była postać Mikołaja Kopernika (pierwsza edycja została zrealizowana w 2023 roku, który, uchwalą Senatu RP, został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika). Dzięki najnowszym technologiom można było wówczas posłuchać wygenerowanego z pomocą AI dialogu eksperckiego, który nasz wybitny astronom prowadził z Leonardem da Vinci (dialog został przypomniany także w tegorocznej edycji). Nieprzypadkowo wydarzenie już drugi rok z rzędu odbywa się w Muzeum Geologicznym w Warszawie. Połączenie sztuki i nauki w tym miejscu jest wyjątkowo dobrze odczuwalne – mówi Katarzyna Korus. Jednym z pierwszych moich pomysłów, z których narodził się cały projekt SPACE ART, był cykl prac inspirowanych kosmosem, w których wykorzystywałam kamienie szlachetne. W zbiorach Muzeum Geologicznego znajduje się ich mnóstwo, co sprawia, że to bardzo odpowiednie miejsce do prezentowania tego rodzaju prac. Są tam także meteoryty, w zeszłorocznej edycji mieliśmy w ramach projektu ciekawy wykład na ten temat. Tak więc w tym roku również tam było centrum wydarzeń związanych z projektem. Została otwarta wystawa prac dziesięciu artystów, odbył się pokaz mappingu i koncert. Przez cały wieczór można też było obserwować niebo, korzystając z teleskopów i gogli VR. W projekcie mocno stawiamy na nowe media, więc pojawiają się elementy z wykorzystaniem VR (rzeczywistości wirtualnej) i AI (sztucznej inteligencji) – dodaje kuratorka.

Wystawa w Muzeum Geologicznym w Warszawie już się zakończyła, jednak do końca roku można oglądać wystawę będącą pokłosiem pierwszej edycji projektu SPACE ART. Gdzie? W Energosferze, w Konarzewie pod Łodzią. To nowoczesny obiekt, z doskonałymi warunkami do obserwacji nieba, przystosowany jednocześnie do organizacji konferencji i eventów. Znajduje się tam obserwatorium astronomiczne, są teleskopy, jest też sala VR, więc też tam w można spojrzeć w kosmos na różne sposoby – mówi Kasia Korus. Dodatkowo ośrodek jest zbudowany na planie złotej spirali Fibonacciego – dokładnie tej samej, która znajduje się w logo naszej fundacji Helisa.

W dniach 8-9 czerwca w Energosferze odbył się Kosmiczny Weekend, który obejmował m.in. wernisaż wystawy prac siedmiorga artystów biorących udział w pierwszej edycji, a także koncert Hani Derej połączony z mappingiem Daniela Fedorczyka na budynku obserwatorium – były to kolejne tyskie akcenty w tym międzynarodowym projekcie. Warto dodać, że podczas Kosmicznego Weekendu wykład na temat teleskopu Webba wygłosił kapitan David Lehman, emerytowany już dzisiaj wieloletni pracownik NASA, który do Polski przyjechał wraz ze swoją żoną Monique Chmielewską-Lehman – jedną z artystek biorących udział w pierwszej edycji i prezentujących teraz swoje prace w Energosferze.

Monique jest córką Henryka Jerzego Chmielewskiego, a więc legendarnego Papcia Chmiela, autora kultowych komiksów o Tytusie Romku i Atomku – dodaje Katarzyna Korus. A akcja Księgi XV rozgrywa się właśnie w Muzeum Geologicznym! W projekcie SPACE ART chodzi o to, by połączyć sztukę z nauką, by spojrzeć w niebo zarówno przy pomocy teleskopu, jak i wyobraźni. I ta para doskonale wpisuje się w to połączenie.

Jak podkreśla kuratorka, jej marzeniem jest, by projekt SPACE ART miał swoją kontynuację w kolejnych latach i by zawitał także do Tychów.

Autorzy biorący udział w projekcie SPACE ART:

I edycja – 2023:
Dobiesław Gała, Jan Tutaj, Krystyna Szwajkowska, Mika Urbaniak, Monika Błaszkowska, Monique Chmielewska Lehman, Tomasz Kargul,

II edycja – 2024:
Pablo Caviedes, Katarzyna Korus, Karolina Kowalska, Piotr Lutyński, Adam Rzepecki, Katrina Sadrak, Łukasz Szostkiewicz, Anna Alicja Trochim, Anna Drozd Tutaj i Barbara Wroniszewska.

Projektowi SPACE ART. Patronatu udzieliło Miasto Tychy.

Sylwia Witman

Fot. Kris Staszewski

GALERIA


Share