Obchody 56. rocznicy śmierci Zofii Kossak w Górkach Wielkich

We wtorek 9 kwietnia 2024 r. w Górkach Wielkich, dyrektor MDK 1 Maciej Gruchlik wraz z nauczycielką Anną Pasek, uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak.

9 kwietnia 2024 r. w Górkach Wielkich, w 56. rocznicę śmierci, upamiętniliśmy Zofię Kossak-Szczucką (II voto Szatkowska) – wybitną pisarkę, charyzmatyczną konspiratorkę z okresu okupacji hitlerowskiej, więźniarkę KL Auschwitz i Pawiaka, która w 1945 r. została zmuszona do emigracji i skazana w stalinowskiej Polsce na artystyczne zapomnienie.

Wydarzenie to było połączone z promocją książki „Ja i moje książki – to jedno”. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak z udziałem autorek prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz oraz prof. Zdzisławy Mokranowskiej.

Goście zebrani w muzeum pisarki mogli także wysłuchać prezentacji przygotowanych przez zaproszone placówki, które dotyczyły obecności patrona w życiu ich placówki – Zofii Kossak. Nasza delegacja również miała przyjemność opowiedzieć o tym, jak bliscy są nam Artyści Rodu Kossaków.

Bardzo ważnym dla nas aspektem była obecność i spotkanie z wnuczką Zofii Kossak – Anną Fenby-Taylor, która wraz z synem uczestniczyła w obchodach:

„To, że 56 lat po śmierci mojej babci jestem tutaj, bardzo mnie cieszy. (…) Miałam 16 lat, gdy po raz ostatni ją widziałam. Wiem, że to była niezwykła osoba i cieszę się, że pamięć o niej jest żywa” – wspominała podczas uroczystości.

Obchody zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie (Powiat Cieszyński), Gmina Brenna oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.

GALERIA


Share