Elektroklasyka Kilara

Utwory Wojciecha Kilara to pozycje obowiązkowe, reprezentujące polską szkołę kompozytorską. W kwietniu w tyskiej Mediatece zabrzmią one w elektronicznym wydaniu, czerpiącym z ambientu, techno i drum and bassu.

W latach 60. ubiegłego wieku Kilar był jednym z pierwszych przedstawicieli polskiej awangardy, który w kolejnej dekadzie odważył się na powrót do przeszłości – w jego przypadku było to sięgnięcie do muzyki ludowej. Poza muzyką koncertową i dźwiękową sferą sacrum jednym z głównych nurtów jego twórczości stała się rozpoznawalna niemal na całym świecie muzyka filmowa. W dość szybkim tempie stał się rozchwytywanym twórcą ścieżek dźwiękowych m.in. do Ziemi obiecanej, Draculi, czy Dziewiątych wrót. W swoim stylu potrafił pogodzić dwie strony artystycznej osobowości: symfoniczny rozmach obok filmowej ekspresji, liryzm naprzeciw surowego repetywizmu (powtarzalności dźwięku) wywiedzionego z folkloru polskiego, w szczególności podhalańskiego.

Dostojne, klasyczne kompozycje przeszły w kolejnym stuleciu reinterpretacje i za sprawą projektu ElektroKilar nabrały nowego brzmienia. W oryginalny dialog z twórczością Wojciecha Kilara wszedł katowicki DJ i producent Szymon „5cet” Padoł (autor muzyki do filmu Jesteś Bogiem), który do muzycznych tematów z takich filmów jak m.in. Pianista, Śmierć i dziewczyna, Portret damy, czy inspirowanej tańcami zbójnickimi i tradycyjną kapelą góralską Orawa, koncertowego i najczęściej granego hitu Kilara, dodał warstwę elektroniczną.

Projekt ElectroKilar powstał już w 2017 roku, z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora. W lutym bieżącego roku odbyła się premiera albumu, na którym zarejestrowano koncert z okazji obchodów 152. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom (11 września 2017 roku) w sali koncertowej Katowic Miasta Ogrodów Instytucji Kultury im. K. Bochenek. W Tychach zabrzmi on ponownie już 6 kwietnia o godz. 19.00. Partie wokalne wykona Kasia Moś, za elektronikę odpowiadać będzie Szymon „5cet” Padoł, a towarzyszyć im będzie AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Na słuchaczy czekają jednak niespodzianki, bo od 2017 roku w muzyce już się wiele zmieniło. Kompozycjom towarzyszyć będzie specjalna warstwa wizualna, a w programie koncertu zabrzmią dwa nowe utwory.

Agnieszka Lakner

GALERIA


Share