Filmowe spotkania w Turach Kultury

W marcu gośćmi cyklu Tury kultury – na które tradycyjnie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna – będą znane osobistości polskiego kina i teatru: reżyser Krzysztof Zanussi, aktorka Urszula Grabowska oraz aktor Tadeusz Chudecki.

Krzysztof Zanussi, urodzony w 1939 roku, to jeden z czołowych twórców nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju i jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. Wielokrotnie nagradzany m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji, Grand Prix na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego dzieła to m.in.: Rok spokojnego słońca, Imperatyw, Spirala, Barwy ochronne czy Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową.

Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Medalem Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, a także Odznaką Honorową Krzyża Pamięci Szlaku Nadziei.

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i jego żoną Elżbietą poprowadzi Barbara Gruszka-Zych, autorka książki Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem.

Kolejnym gościem cyklu będzie Tadeusz Chudecki, aktor filmowy i teatralny oraz podróżnik. Występował na deskach teatrów: Ateneum, Komedii, Kamienicy, Na Woli oraz Syrena. Zwiedził około 140 krajów na wszystkich kontynentach świata. Widzowie znają go z ról w serialach: M jak Miłość, Hela w opałach, Siostry, 39 i pół czy Klan.

Serię marcowych spotkań zakończy Urszula Grabowska – aktorka teatralno-filmową członkini Polskiej Akademii Filmowej. Znana z tytułowej roli Joanny w filmie Feliksa Falka, za którą otrzymała Nagrodę Orła za rok 2010 w kategorii najlepsza główna rola kobieca.

Aktorka Teatru Bagatela oraz Teatru STU w Krakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych, m.in. w Magda M., Przepis na życie, Na dobre i na złe, Prawo Agaty. Rozmowę z Urszulą Grabowską poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Sylwia Witman

GALERIA


Share