Śląska Jesień Gitarowa. Nie tylko koncerty

Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa oraz Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego, największy w tej części Europy festiwal poświęcony muzyce gitarowej, organizowany jest w Tychach co dwa lata od 1986 roku.

Jest prawdziwym świętem dla miłośników gitary klasycznej. Festiwal to oczywiście cykl koncertów odbywających się przede wszystkim w tyskiej Mediatece, jak również w innych, tętniących na co dzień muzyką, miejscach na mapie Śląska – Akademii Muzycznej w Katowicach, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej czy Polskim Radiu Katowice. Koncerty światowej klasy gitarzystów, ukazujące szerokie spektrum gatunków muzyki gitarowej, to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna wizytówka Śląskiej Jesieni Gitarowej.

Jest jednak drugi, równie ważny trzon festiwalu – konkurs gitarowy. Jego rangę najlepiej określa komentarz dyrektora artystycznego festiwalu dr. hab. prof. Akademii Muzycznej w Katowicach Marka Nosala: „Czasem słyszę, że Śląska Jesień Gitarowa jest takim Konkursem Chopinowskim w świecie gitarowym”. W tym właśnie miejscu rozpoczyna się opowieść o równoległym świecie – tętniącym feerią barw życiu festiwalowym, którego niewielki fragment chcemy ukazać na tej wystawie. Przesłuchania międzynarodowego konkursu gitarowego, lekcje mistrzowskie, sesje naukowo-artystyczne, wystawy, prezentacje instrumentów, czy wreszcie spontaniczne jam session wszystkich uczestników festiwalu, to także nieodłączne elementy programu.

Zdjęcia Grzegorza Krzysztofika oraz Artura Pławskiego doskonale oddają atmosferę festiwalu, która odbija się mocnym echem i sprawia, że Tychy rozpoznawane są jako stolica gitary klasycznej na całym świecie. Od 28 lutego 2024 można podziwiać je w holu tyskiej Mediateki.

Grzegorz Krzysztofik specjalizuje się w fotografii koncertowej, teatralnej, ulicznej i reportażowej. Ukończył Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka, kierunek Zarządzanie Przedsiębiorstwem Europejskim, od młodości związany z życiem kulturalnym miasta Tychy. Zawodowo związany z przemysłem motoryzacyjnym. Fotograf akredytowany przy AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy, współpracuje jako fotograf z Teatrem Małym w Tychach, Teatrem Rozbark w Gliwicach, Teatrem APart w Katowicach oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Czterokrotny zdobywca pierwszego miejsca w konkursie fotograficznym Tychy Press Photo, nagradzany i wyróżniany w wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Autor trzech indywidualnych wystaw fotograficznych oraz dwóch fotograficznych publikacji. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Artur Pławski to fotograf dokumentalista. Ukończył filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z Tychami związany od 2010 roku. Zawodowo związany z Muzeum Miejskim w Tychach. W swojej twórczości łączy wieloznaczność medium fotograficznego i subiektywny charakter form dokumentalnych. Laureat i finalista wielu konkursów fotograficznych, między innymi: Grand Press Photo, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo, BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa, Tychy Press Photo, Italian Street Photography, San Francisco International Street Photography Awards.Uczestnik Programu Mentorskiego Sputnik Photos, edycja 2021/2022.

GALERIA


Share