XXVI edycja konkursu „Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Przed nami 26. edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka, organizowanego przez MDK 1 oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Do udziału w konkursie zapraszamy uczestników placówek wychowania pozaszkolnego oraz uczniów wszystkich typów szkół. Celami konkursu jest szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, upamiętnianie Ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa Zagłada oraz wyrażenie w formie plastycznej własnych refleksji, nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” oraz realizujących tematykę konkursu. W 2024 roku przypada 135. rocznica urodzin Zofii Kossak-Szatkowskiej, która jest jedną z patronek naszej placówki. Dlatego w tej edycji konkursu chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na jej postać – wybitnej pisarki, charyzmatycznej konspiratorki w okresie okupacji hitlerowskiej, więźniarce KL Auschwitz i więzienia Pawiak, autorki książki „Z otchłani”.

Na prace konkursowe czekamy do 16 lutego 2024 roku. Posiedzenie jury planowane jest na 23 lutego 2024 roku. Do Komisji Konkursowej zostaną zaproszeni: artyści plastycy, historycy, pracownicy naukowi Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz zwiedzanie Muzeum odbędzie się 26 marca 2024 roku o godz. 10.00 w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wystawę laureatów można będzie oglądać w naszej tymczasowej siedzibie w Tychach przy ul. Jana Pawła II 38. Wszelkie szczegóły dotyczące podsumowania zostaną przekazane w terminie późniejszym.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, więcej informacji w Regulaminie konkursu.

Organizatorzy konkursu: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Partnerzy konkursu: Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem w Katowicach, Urząd Miasta Tychy.

GALERIA


Share