Kulturalne prezenty świąteczne

Od dwóch lat polecamy na łamach „Ram Kultury” nie tylko wydarzenia, ale też wydawnictwa książkowe i muzyczne, które powstały z udziałem tyskich artystów i instytucji. Dziś przypomnimy niektóre z nich. Być może będzie to inspiracja podczas poszukiwań prezentów.

Każdy, kto kocha Tychy i ceni mistrzowską fotografię, zachwyci się albumem Tychy – geometria przestrzeni, od którego premiery minął już prawie rok. To nieoczywiste spojrzenie na miasto. Autor zdjęć Radosław Kaźmierczak odszedł od stosowanej zwykle w podobnych publikacjach koncepcji i nie skupiał się na miejscach najsłynniejszych czy najbardziej reprezentacyjnych. Jest to moje, bardzo subiektywne spojrzenie. Te miejsca, które są na zdjęciach, nie są może „ładne”, jest tam dużo betonu, są blokowiska. Ale czasem wystarczy odpowiednia chwila, odrobina uwagi i skupienia, by okazało się, że jest w tym urok – mówi autor fotografii.

Komentarzem do zdjęć Kaźmierczaka są teksty tyskich poetek: Agaty Cichy, Sławy Sibigi i Danuty Skwarczyńskiej. Wielkim atutem wydawnictwa jest też projekt graficzny autorstwa Zofii Oslislo-Piekarskiej. Całość zyskała uznanie kapituły konkursu Śląska Rzecz – tyski album zdobył nagrodę główną w kategorii Grafika. Jako książka o miejscu album jest zrealizowany mistrzowsko. Wiele osiągnięto przez skromne środki wyrazu oraz techniki introligatorskie – można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Album Tychy – geometria przestrzeni został wydany przez Urząd Miasta Tychy i jest dostępny w sprzedaży w Biurze Obsługi Klienta Urzędu oraz w Muzeum Miejskim.

Muzeum Miejskie w Tychach ma w ofercie znacznie więcej godnych uwagi pozycji. Miłośników sztuki z pewnością zachwyci album Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna. To bogato ilustrowane wydawnictwo omawia dzieła sztuki sakralnej jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku – zarówno zrealizowane, jak i te już nie istniejące, lub zachowane wyłącznie w formie projektu – z terenu Górnego i Dolnego Śląska. Dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią wnętrza kościoła rzymskokatolickiego pw. Ducha Świętego w Tychach, ale także katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu oraz cerkwi prawosławnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze.

Autorką tekstu jest Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki. Spod jej ręki wyszła także książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, która trafiła do finału nagrody literackiej Nike. Publikacja została wydana przez z Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab. To prezent bardzo na czasie, ponieważ rok 2023 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony Rokiem Jerzego Nowosielskiego, a publikacja otrzymała niedawno wyróżnienie w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2022 w kategorii Publikacje książkowe.

Obie powyższe książki to propozycje dla miłośników pięknych obrazów i pięknego słowa. Natomiast na prezent dla melomana gorąco polecamy liczne wydawnictwa płytowe z udziałem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Jest w czym wybierać.

Wydana w listopadzie 2022 roku płyta String Theory Marka Napiórkowskiego to album-suita napisana na gitarę, sekcję i orkiestrę AUKSO. Płyty słucha się z wielką przyjemnością, od pierwszej do ostatniej sekundy – pisał w recenzji opublikowanej mniej więcej rok temu na łamach „Ram Kultury” Andrzej Kalinowski. Każdy z siedmiu utworów posiada odmienny nastrój i charakter narracji, a jednak tworzy wyjątkowo spójną całość. Wielka w tym zasługa Orkiestry AUKSO pod czujną batutą Marka Mosia oraz aranżera Nikoli Kołodziejczyka. Płyta przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom jazzu i muzyki gitarowej, także każdemu, kto ceni sobie perfekcję wykonawczą, oryginalne kompozycje tworzone w jazz-rockowym trio, muzykę dynamiczną, ale dobrze zbalansowaną. 

Płytę można znaleźć w dobrych księgarniach muzycznych.

Nie możemy nie zarekomendować tu wydanych przez wytwórnię ANAKLASIS oper Aleksandra Nowaka, których prawykonania miały miejsce podczas kolejnych edycji festiwalu Auksodrone. Poza obsypanym nagrodami tryptykiem Drach, Syrena i Pokora, który był owocem współpracy kompozytora ze Szczepanem Twardochem, w katalogu wytwórni jest też Baśń o sercu z librettem Radka Raka (na podstawie nagrodzonej Nike powieści Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli). Jestem zachwycony operami Alka Nowaka. Sądzę, że pozostaną one utworami ważnymi i znaczącymi w dorobku kompozytora, ale są ważne także dla literatury polskiej – mówi o dziełach kompozytora Marek Moś.

Nic dodać, nic ująć. Linki do sklepów muzycznych, w których dostępne są opery, można znaleźć na stronie wydawnictwa ANAKLASIS.

Opery Nowaka, chociaż bez wątpienia wybitne, pociągają słuchaczy w melancholię i tęsknotę, ale czasem także w mrok i chłód. Prezentem bardziej lirycznym i źródłem wielu wspaniałych estetycznych wrażeń będzie z pewnością płyta Kasi Moś i orkiestry AUKSO Moniuszko 200. Album składa się z płyty CD i DVD i jest zapisem koncertu, który miał miejsce w katowickiej sali koncertowej NOSPR w dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Utwory kompozytora zostały zaaranżowane bardzo współcześnie, z wykorzystaniem syntezatorów Moog czy elektrycznych skrzypiec, co nie odebrało jednak pieśniom niczego z ich lirycznego uroku i melodyjności. W serwisie YouTube można znaleźć zarejestrowane podczas koncertu Znaszli ten kraj oraz Prząśniczkę (która doczekała się już 4 mln wyświetleń!).

Wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Album jest dostępny w księgarniach muzycznych.

Sylwia Witman

GALERIA


Share