Listopadowe Tury Kultury

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na listopadowe spotkania z cyklu Tury Kultury. W tym miesiącu z tyską publicznością spotkają się dwie charyzmatyczne aktorki, znane z wyrazistych kreacji w filmie i teatrze. Ale nie tylko z tego…

Renatę Dancewicz widzowie z pewnością pamiętają z ról w Pułkowniku Kwiatkowskim czy Ekstradycji. Jej biografia wskazuje na naturę buntowniczą, unikającą przetartych ścieżek. W szkole aktorskiej spędziła tylko dwa lata, po czym została dyscyplinarnie skreślona z listy studentów. Brak formalnego wykształcenia nie przeszkodził jej grać na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Egzamin aktorski zaliczyła eksternistycznie w 1995 roku, już po wielkim sukcesie filmów z jej udziałem Deborah i Pułkownik Kwiatkowski (za obydwie role otrzymała Nagrodę Indywidualną za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Wzięła też udział w telewizyjnym show Taniec z gwiazdami. 

Aktorstwo to nie jest jej jedyna pasja. Renata Dancewicz jest też utytułowaną brydżystką i członkinią Polskiego Związku Brydża Sportowego z tytułem Mistrza Międzynarodowego.

Ewa Błaszczyk zasłynęła przede wszystkim niezapomnianą rolą w serialu Zmiennicy, ale swoją sceniczną karierę rozpoczynała od piosenki i współpracy z Jerzym Satanowskim. Zanim wykreowała postać Katarzyny Pióreckiej / Mariana Koniuszki, otrzymała Brązowe Lwy Gdańskie za rolę w filmie Nadzór. Była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, występowała także w innych stołecznych teatrach: Małym, Powszechnym, Ateneum i Teatrze na Woli. Od 1994 roku jest etatową aktorką Teatru Studio. 

Na skutek osobistego dramatu i choroby córki, Ewa Błaszczyk zaangażowała się w działalność na rzecz nagłośnienia problemu śpiączki. Z jej inicjatywy została wybudowana Klinika Budzik, pierwsza w Polsce placówka dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Czekamy więc na dwa pasjonujące wieczory w towarzystwie tych nietuzinkowych postaci. Spotkania z cyklu Tury Kultury odbywają się w Mediatece. Szczegóły w naszym Kalendarium.

Sylwia Witman

GALERIA


Share